Éra dinosaurů zřejmě trvala minimálně o deset milionů let déle, než se paleontologové dosud domnívali. Na jejich vymření před 65 miliony lety (nepočítáme-li ptáky, jejich přímé potomky) se nic nemění, dále do minulosti se naopak posunul zrod celé skupiny.
Tým paleontologů ze Spojených států, Německa a Jihoafrické republiky v dnešním vydání časopisu Nature informuje o objevu živočicha blízce příbuzného dinosaurům, který žil před 240 miliony let.
Asilisaurus kongwe patří mezi silesaury. Jde o skupinu plazů blízce příbuznou dinosaurům. Autoři jejich vztah připodobňují k evoluční blízkosti člověka a šimpanze.
ČTĚTE TAKÉ: Objev lebek přispěl k poznání bezhlavých dinosaurů
Nejstarší fosilie dinosaurů pocházejí z doby před 230 miliony let, nový nález však přináší důkaz, že se obě příbuzné skupiny plazů od sebe oddělily minimálně o deset milionů let dříve.
Paleontologové objevili v jižní Tanzánii pozůstatky čtrnácti jedinců druhu Asilisaurus kongwe, díky čemuž byli schopni rekonstruovat téměř kompletní kostru. Zvíře bylo dva až tři metry dlouhé a vážilo méně než třicet kilogramů. Živilo se pravděpodobně rostlinnou potravou, případně patřilo mezi všežravce.
Foto: M.H. Donnelly/Field Museum, S. Nesbitt