Pokud bude současný trend klimatických změn pokračovat ve stejném tempu jako doteď, ztratí světové oceány do konce tohoto století až jednu šestinu (17 procent) mořského života. Přišla s tím nová studie, která navazuje na nedávnou zprávu publikovanou australskými experty na změny klimatu, kteří varovali, že klima může být velkou hrozbou pro lidskou existenci v roce 2050. Informovala o tom zpravodajská agentura AP.
Každý jeden stupeň oteplení oceánů navíc může zapříčinit až pětiprocentní úbytek mořských živočichů, vychází z obsáhlé počítačové studie mezinárodního týmu mořských ekologů, kteří do propočtů navíc nezahrnuli vedlejší faktor rybolov.
Pokud tedy současné stavy emisí skleníkových plynů zůstanou na stejné úrovni, tak do roku 2100 zaznamenáme až 17procenntí ztrátu mořského života. V případě snížení znečišťování bychom mohli ztrátu snížit "jen" na pět procent, píše studie.
"Pokud svět nezpomalí klimatické změny, tak budeme svědky velkého úbytku biomasy oceánů. Už teď pozorujeme změny," varuje spoluautor studie William Cheung, mořský ekolog z University of British Columbia. Největším problémem je oteplování oceánů, klimatické změny ale také dělají oceány kyselejšími, takže jsou méně okysličené, což mořskému životu rovněž škodí.
Na úbytek mořského života pak doplatí také velká část světa, neboť se na potravu z oceánů spoléhá. "Změny klimatu mají potenciál způsobit vážné konflikty ohledně využívání oceánských zdrojů a celosvětového zabezpečení potravin, a to především proto, že lidská populace neustále roste," řekla profesorka biologie Julie Baumová z University of Victoria.
"Dobrou zprávou je, že stavební kameny mořského života - planktony a bakterie - budou ve své populaci ubývat méně než ostatní. Špatnou zprávou je, že živočichové, o které máme největší starost, budou trpět nejvíce, protože změna klimatu se bude prosazovat až na vrchol potravinového řetězce," dodal další z autorů studie, mořský biolog Boris Worm z Dalhousie University v kanadském Halifaxu.