Dobrodružná cesta za miliardami pro vědu spěje do cíle

Věda a technika
4. 1. 2011 07:30
Plánované biotechnologické a biomedicínské centrum BIOCEV.
Plánované biotechnologické a biomedicínské centrum BIOCEV.

Šest ambiciózních vědeckých projektů, každý s náklady převyšujícími 50 milionů eur, se snad letos konečně dočká schválení Evropské komise. A začne se stavět a bádat. Po komplikacích, které Operační program Výzkum a vývoj pro inovace (VaVpI) od samého začátku provázejí, se to rovná malému zázraku.

V programu VaVpI je na podporu českého výzkumu vyčleněno přes šedesát miliard eur. Řada menších projektů se už podpory dočkala, nyní přišla na řadu šestice největších.

Je mezi nimi ELI, nejvýkonnější laser světa s rozpočtem 6,8 miliardy korun, Středoevropský technologický institut (CEITEC) za 5,3 miliardy, biomedicínské a biotechnologické centrum BIOCEV (2,4 miliardy), Udržitelná energetika SUSEN (2,45 miliardy), Mezinárodní centrum klinického výzkumu ICRC (2,4 miliardy) a počítačové centrum IT4Innovations (1,85 miliardy).

Na projektech se podílejí české vysoké školy, ústavy Akademie věd ČR a další výzkumné instituce. Měly by přispět k vybudování špičkových center výzkumu s přímým propojením na využití poznatků v praxi.

Od Kuchtové k Dobešovi

Program VaVpI měl na kahánku už v době, kdy na postu ministryně školství působila Dana Kuchtová ze Strany zelených. Po její rezignaci se komplikovaný byrokratický proces přípravy a schvalování jednotlivých projektů konečně rozjel na plné obrátky. Další problémy nastaly letos v září, když ministr Josef Dobeš (VV) odvolal vrchního ředitele Sekce řízení operačních programů EU Jana Vitulu (TOP 09). Na protest proti tomuto kroku dalo dalších čtrnáct pracovníků ministerstva výpověď a 87 z 236 zaměstnanců sekce podepsalo proti ministrovi protestní petici.

Evropská komise vyjádřila nad situací znepokojení, stejně tak vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace. Personální zemětřesení mohlo schvalovací proces značně zkomplikovat.

Zatím se (ne)stalo pouze to, že se žádný z projektů nedočkal do konce roku 2010 konečného schválení, přestože v to některé z nich doufaly. Vypadá to, že napínavý příběh bude mít šťastný konec, byť o několik měsíců později. Doufejme. Přijít o miliardy kvůli nekompetentnosti exministryně a stranickým strkanicím na současném ministerstvu si česká věda nemůže dovolit.

Za hradbami Prahy

Dva ze šesti velkých projektů mají být realizovány v Brně (CEITEC a ICRC), jeden v Ostravě (IT4Innovations), jeden v Plzni a v Řeži u Prahy (SUSEN), ELI v Dolních Břežanech a BIOCEV ve Vestci.

Vizualizace plánovaného laserového centra ELI. (Vizualizace: BFLS.)Přímo v Praze žádný. Peníze jsou totiž určeny pro výzkumné instituce a vysoké školy mimo Prahu, která díky svému relativnímu bohatství nesplňuje kritéria EU pro podporu z Operačního programu VaVpI.

ELI a BIOCEV tato kritéria šalamounsky obcházejí, protože nebudou stát v Praze, ale těsně za jejími hranicemi, v dosahu příměstských autobusů. Ale není se čemu divit. V obou zařízeních budou pracovat špičkoví vědci z pražských ústavů a vysokých škol. Navíc se počítá s častými návštěvami odborníků ze zahraničí. Hlavní město se svou infrastrukturou (mezinárodním letištěm počínaje a vědeckým zázemím konče) je pro projekty takového rozsahu zkrátka ideální.

Každý stát má jen několik skutečně špičkových center výzkumu, o malých zemích typu České republiky to platí dvojnásob. Nemusí to být vždy největší města, u nás je však historicky dáno, že hlavním přirozeným centrem vědy je právě Praha. Než v duchu sociálního inženýrství shora rozhodovat o věcech postupně utvářených, rozbíjet něco, co funguje, a snažit se vyrovnat úroveň vědy plošně na celém území ČR, je lepší s pravidly EU v rámci možného trochu kouzlit. Jako královna Koloběžka - ani nahá, ani oblečená, ani v Praze, ani mimo její dosah.

Foto: BIOCEV, BFLS

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ