Evropský parlament dnes vyzval Evropskou komisi k zákazu klonování pro potravinářské účely. Důvodem výzvy jsou zejména údajná zdravotní rizika využívání klonovaných zvířat v potravinářském průmyslu. Výrobky z klonovaných zvířat se sice v současnosti nikde na světě neprodávají, podle odborníků by se ale na trhu mohly objevit do roku 2010.
Podle europoslanců by klonování výrazně snížilo genetickou různost populací hospodářských zvířat. Vzrostla by prý pravděpodobnost, že celá stáda zdecimují nemoci. Europoslanci v této souvislosti připomněli evropskou směrnici, podle které zemědělci nesmí zvířatům při chovu způsobit utrpení nebo poškození. "Nejde jen o otázku bezpečných potravin, ale i o otázku zdraví zvířat a důvěry spotřebitelů," uvedl evropský poslanec Nick Parish.
ODS proti zákazu
Proti výzvě k zákazu klonování zvířat pro potravinářské účely hlasovali europoslanci ODS. Případný zákaz by podle nich byl útokem na svobodu vědeckého bádání a vedl by k dalšímu odchodu vědců do USA a jiných států světa. "Zákaz obchodování s těmito výrobky potom povede k dalším obchodním sporům v rámci WTO (Světové obchodní organizace)," řekl mluvčí klubu ODS v EP Hynek Fajmon.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) před časem uvedl, že pro posouzení dopadů klonování na zdraví zvířat i na bezpečnost potravin zatím nemá dostatek informací, bude je proto muset dále studovat. "Je zřejmé, že závažné zdravotní problémy se mohou častěji a v závažnější formě vyskytovat u klonovaných zvířat než u zvířat z konvenčního chovu," uvedla nicméně červencová zpráva EFSA.
Liberálnější přístup USA
Američtí vědci soudí, že maso klonovaných zvířat je pro člověka bezpečné a je možné ho jíst. Určité ohrožení zdraví člověka však může podle nich znamenat maso geneticky modifikovaných zvířat. Americký Úřad pro potraviny a léčiva (FDA) již povolil prodej masných výrobků z klonovaného hovězího, vepřového a kozího masa, protože dospěl k názoru, že jeho konzumace nepředstavuje žádné riziko pro člověka. V USA je nyní kolem 500 klonovaných hospodářských zvířat, většinou vepřů.
Vedle klonování zvířat pro potravinářské účely se Evropský parlament mimo jiné vyslovil i pro zákaz chovu klonovaných zvířat nebo jejich potomků. Europoslanci jsou také pro zákaz přístupu na trh masným a mléčným výrobkům pocházejícím z klonovaných zvířat nebo jejich potomků, dovozu klonovaných zvířat či dovozu masných a mléčných výrobků pocházejících z klonovaných zvířat nebo jejich potomků.
Foto: Profimedia