Gravitační čočka odhalila prastarou <span>hvězdnou kolébku</span>

Věda a technika
22. 3. 2010 12:04
Dosud se dařilo pozorovat vznik hvězd pouze v blízkých galaxiích.
Dosud se dařilo pozorovat vznik hvězd pouze v blízkých galaxiích.

Dosud se dařilo pozorovat vznik hvězd pouze v blízkých galaxiích.Astronomové díky fyzikálnímu triku nahlédli zpátky v čase do doby pouhé tři miliardy let po Velkém třesku a pozorovali oblast, v níž tehdy vznikaly hvězdy. Ukázalo se, že tehdejší hvězdná kolébka chrlila nové stálice 250krát rychleji než podobné oblasti v naší galaxii dnes.

Podařilo se identifikovat čtyři oblasti vzniku hvězd ve vzdálené galaxii, z níž k nám světlo putovalo deset miliard let. Každá z nich září více než stokrát jasněji než oblasti, v nichž vznikají hvězdy v naší galaxii, například v mlhovině Orion.

ČTĚTE TAKÉ: Teleskop prozkoumal "chemickou továrnu" v Orionu

Tak detailní snímky hvězdných „kolébek" se dosud dařilo získávat pouze z galaxií v našem nejbližším okolí. Nahlédnout tak daleko v čase i prostoru se tentokrát podařilo díky efektu gravitační čočky.

Vzdálená galaxie pozorovaná na vlnové délce 870 mikrometrů.Pozorovaná oblast je skryta za obrovským shlukem bližších galaxií. Ty svou gravitací ohýbají elektromagnetické záření podobně jako optická čočka, díky čemuž se za nimi ležící galaxie jeví šestnáctkrát jasnější a větší než ve skutečnosti.

Ve viditelné části spektra dění v galaxii zakrývají mračna prachu, ale na delších vlnových délkách blízkých rádiovým vlnám je pozorování možné. Snímek proto pořídil submilimetrový teleskop na Havaji.

Galaxie pochází z dob, kdy ve vesmíru vznikla velká část dnešních hvězd. Nabízí tak cenné informace využitelné i pro lepší poznání historie vesmíru.

Astronomové výsledky svého pozorování zveřejnili v on-line verzi časopisu Nature.

Foto: Mark Swinbank/Durham a  Steve Longmore/SAO, NASA/CXC/CfA & NASA/AURA/ STScI

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ