Silnější lasery nové generace, jež podle fyziků nemají ve světě obdoby, se začaly vyvíjet a testovat v nově postaveném centru HiLASE v Dolních Břežanech u Prahy. Využití by měly najít v průmyslu i výzkumu. V nové budově, která se otevře tuto středu, už působí téměř 60 laserových specialistů a techniků z Česka i zahraničí. Vývojové středisko za téměř miliardu korun sídlí vedle rozestavěného superlaseru ELI Beamlines.
Centrum původně vzniklo jako technické a vývojové zázemí většího superlaseru ELI, aby nemusel nakupovat přístroje z ciziny. Využití však bude i díky smluvnímu výzkumu mnohem širší. Firmy si tu mohou objednat například prototypy a návrhy nových laserů, včetně expertních služeb.
Ambiciózní projekt začal před třemi lety ve Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR. První zakázka přišla z Japonska, letos přibylo dalších deset v celkovém objemu zhruba milionu korun.
"Je třeba se začít orientovat na větší projekty z neveřejných zdrojů. Hlavním cílem je získat velké zakázky v řádu několika milionů korun za každou z nich," řekl šéf centra Tomáš Mocek. Od roku 2016 bude provoz stát až 80 milionů ročně. Polovina nákladů má jít z národního programu udržitelnosti, na zbytek si musí centrum vydělat smluvním výzkumem nebo sehnat granty.
Některá vědecká centra, která se staví a jsou placena z evropských fondů, se potýkají s problémy. Aktuálně procházejí kontrolou, aby se zjistilo, jak bude možné v příštích letech financovat provoz. HiLASE kontrola zřejmě čeká také. Podle Mocka ale jde vše podle plánu, centrum nemá zpoždění a splněn byl i rozpočet na smluvní výzkum.
V HiLASE se vědci věnují třem výzkumným programům. Dva se týkají vývoje nové generace laserů založených na technologii diodového čerpání. "Lasery, které zde vyvíjíme, jsou mnohem účinnější ve srovnání s tzv. výbojkovým čerpáním," řekl Mocek. Lasery přitom na první pohled nepůsobí monumentálně, jde spíše o menší přístroje, které připomínají rozestavěnou stavebnici Merkur.
Pro jednu ze tří laboratoří se buduje laser v Rutherford Appleton Laboratory poblíž britského Oxfordu. Nainstalovat by se měl příští léto. "Nikdo jiný takový laser nemá a nebude mít. Tato výhoda nám zůstane i v následujících letech," tvrdí Mocek.
Stavba budovy v neobvyklém tvaru lodi trvala zhruba dva roky, přičemž základy budovy se musely zapustit hlouběji, aby byla odolná vůči vibracím. HiLASE bude rok fungovat ve zkušebním režimu, plně by se měl spustit v září 2015. Už nyní v něm pracuje kompletní vědecký tým, až polovinu tvoří vědci ze zahraniční, mezi nimi například Japonci, Indové a Italové. "Bez zahraničních odborníků bychom to nebyli schopni postavit, mezinárodní spolupráce a jejich zkušenosti jsou nezbytné," dodal Mocek.
Fyzik Taisuke Miura zanechal kvůli HiLASE "jisté" práce v Japonsku a s celou rodinou se přestěhoval do Prahy. "Je to unikátní projekt, jeho smysl je najít konkrétní využití v průmyslu. Pracoval jsem ve velké laserové firmě, a proto vím, že laserové technologie jsou velmi důležité pro budoucnost," řekl Miura.