Kriticky ohrožených <span>horských goril</span> je méně, než se soudilo

Věda a technika
22. 1. 2009 18:14
Dosavadní odhady počtu goril horských byly nadhodnocené.
Dosavadní odhady počtu goril horských byly nadhodnocené.

Dosavadní odhady počtu goril horských byly nadhodnocené.Goril horských zbývá méně než sedm set, takže pro přežití tohoto poddruhu je důležitý každý jedinec schopný reprodukce. O to významnější jsou výsledky genetické analýzy, která odhalila, že jedna ze dvou zbývajících populací je o desetinu menší, než zoologové doufali.

Jedna populace gorily horské obývá pohoří Virunga na hranicích Ugandy, Rwandy a Dermokratické republiky Kongo, druhá žije v ugandském národním parku Bwindi. Gorily v pohoří Virunga jsou zvyklé na lidi, takže se dají poměrně spolehlivě spočítat. Poslední údaje hovoří o 380 jedincích.

Zmatek se jmény

Zoologové rozeznávají dva druhy goril, z nichž každý má dva poddruhy. Běžně používaná česká jména (gorila horská, gorila nížinná) necharakterizují druhy, ale konkrétní poddruhy. Druhová jména nejsou v české taxonomii ustálena. V českých zoologických zahradách jsou chovány nejpočetnější gorily nížinné.

Gorilla gorilla gorilla - gorila nížinná

Gorilla gorilla diehli - gorila nigerijská

Gorilla beringei beringei - gorila horská
Gorilla beringei graueri - gorila východní

Odhad počtu goril v Bwindi je obtížnější. Zoologové dosud vycházeli z nepřímých pozorování, především z počtu nalezených hnízd. Touto metodou dospěli k 336 jedincům. Mezinárodní vědecký tým ale analyzoval DNA získanou z výkalů nalezených u hnízd a zjistil, že goril horských žije v Bwindi pouze 302. Na zprávu publikovanou v odborném periodiku Biological Conservation upozornil časopis New Scientist.

Předpoklad, že každá gorila si buduje pouze jedno hnízdo, se ukázal jako chybný. Dosud používané metody proto počty goril v Bwindi nadhodnocovaly. Správci parku nyní nevědí, na čem jsou. Domnívali se, že tamní populace goril se za poslední čtyři roky o pět procent zvětšila, ale nové údaje jejich optimismus krotí. Sčítání s využitím genetických metod bude nutno za několik let zopakovat, aby se zjistilo, zda populace roste, nebo zda goril naopak ubývá.

Foto: profimedia.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ