Goril horských zbývá méně než sedm set, takže pro přežití tohoto poddruhu je důležitý každý jedinec schopný reprodukce. O to významnější jsou výsledky genetické analýzy, která odhalila, že jedna ze dvou zbývajících populací je o desetinu menší, než zoologové doufali.
Jedna populace gorily horské obývá pohoří Virunga na hranicích Ugandy, Rwandy a Dermokratické republiky Kongo, druhá žije v ugandském národním parku Bwindi. Gorily v pohoří Virunga jsou zvyklé na lidi, takže se dají poměrně spolehlivě spočítat. Poslední údaje hovoří o 380 jedincích.
Zmatek se jmény |
Zoologové rozeznávají dva druhy goril, z nichž každý má dva poddruhy. Běžně používaná česká jména (gorila horská, gorila nížinná) necharakterizují druhy, ale konkrétní poddruhy. Druhová jména nejsou v české taxonomii ustálena. V českých zoologických zahradách jsou chovány nejpočetnější gorily nížinné. |
Gorilla gorilla gorilla - gorila nížinná |
Gorilla gorilla diehli - gorila nigerijská |
Gorilla beringei beringei - gorila horská |
Gorilla beringei graueri - gorila východní |
Odhad počtu goril v Bwindi je obtížnější. Zoologové dosud vycházeli z nepřímých pozorování, především z počtu nalezených hnízd. Touto metodou dospěli k 336 jedincům. Mezinárodní vědecký tým ale analyzoval DNA získanou z výkalů nalezených u hnízd a zjistil, že goril horských žije v Bwindi pouze 302. Na zprávu publikovanou v odborném periodiku Biological Conservation upozornil časopis New Scientist.
Předpoklad, že každá gorila si buduje pouze jedno hnízdo, se ukázal jako chybný. Dosud používané metody proto počty goril v Bwindi nadhodnocovaly. Správci parku nyní nevědí, na čem jsou. Domnívali se, že tamní populace goril se za poslední čtyři roky o pět procent zvětšila, ale nové údaje jejich optimismus krotí. Sčítání s využitím genetických metod bude nutno za několik let zopakovat, aby se zjistilo, zda populace roste, nebo zda goril naopak ubývá.
Foto: profimedia.cz