<span>Ledovce</span> měla Země, i když bylo horko

Věda a technika
12. 1. 2008 10:39
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoRozsáhlé ledovce se tvořily i v jednom z nejteplejších geologických období Země před asi 90 miliony lety, kdy v Arktidě žili aligátoři a rostly chlebovníky. Zjistila to mezinárodní studie zveřejněná v pátek v odborném časopise Science. Vyvrací se tím předpoklad, že by se v obdobích, kdy se teplota Země výrazně zvýšila, musely se všechny ledové příkrovy rozpustit.

"Superskleníkový efekt nebyl překážkou vzniku velkých ledovců," píše se v článku. Na základě analýzy fosilních mušlí na dně Atlantského oceánu mezinárodní tým vědců prokázal, že Antarktida byla pokrytá ledovcem v některých obdobích mladších druhohor.

Tato doba, kdy na Zemi žili dinosauři, patří k nejteplejším v historii - tropické moře dosahovalo na povrchu teploty 35 až 37 stupňů Celsia. Vědci odhadují, že i tak před 91 miliony let v období asi 200 tisíc let vznikly v Antarktidě ledovce, které byly jen o 40 procent menší než ty dnešní.

Jak je to ale možné, neumějí vědci z mezinárodního týmu ještě přesně vysvětlit. Poukazují ale na to, že v tomto období docházelo k prudkým zvratům teploty, nejspíše vlivem vychylování zemské osy. Faktorem také mohla být vyšší vlhkost vzduchu, která mohla vést k vyšším sněhovým srážkám v zimě ve vyšších polohách v Antarktidě, kde byly tehdy zřejmě hory až 2500 metrů vysoké.

Thomas Wagner, jeden z autorů výzkumu, varoval před vyvozováním závěrů, že dnešní polární ledovce také odolají globálnímu oteplování.

"Je těžké vytvořit přímou spojitost mezi našimi výsledky a dnešní diskusí o klimatu," řekl Wagner. "Naše výzkumy nicméně dokazují, že i při velmi teplém klimatu se mohou, minimálně dočasně, tvořil velké ledové pokrývky v chladnějších částech planety."

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ