Měsíc vznikl po srážce Země s gigantem, řekli Němci

Věda a technika
5. 6. 2014 20:15
Měsíc - přirozená družice Země (ilustrační foto).
Měsíc - přirozená družice Země (ilustrační foto).

Nová německá studie podpořila dosavadní převažující teorii, že Měsíc vznikl následkem gigantické srážky Země s tělesem o velikosti Marsu. Tým vědců v čele Danielem Herwartzem z univerzity v německém Göttingenu analyzoval chemické složení měsíční horniny, kterou z Měsíce přivezli američtí astronauti. Výsledek práce Herwartzovy skupiny přináší aktuální vydání odborného magazínu Science.

Země i Měsíc mají velmi podobné chemické složení. Dosavadní výzkumy ukázaly jen na takřka neznatelné rozdíly v četnosti izotopů prvků, jako jsou například kyslík, křemík a titan.

Herwartzův tým, ve kterém byli vědci německých univerzit v Kolíně nad Rýnem a Münsteru, k analýze použil citlivější metodu. Ta ukázala, že izotop kyslíku 17 je na Měsíci méně četný než na Zemi. Rozdíl činí přibližně dvanáct částí na milion.

"Rozdíly jsou malé a těžko prokazatelné, ale existují," vysvětlil Herwartz. "To znamená dvojí. Mohlo k tomu dojít jen obrovskou kolizí. Mimo jiné nám to poskytuje představu o geochemii planety Theia," dodal.

Podle takzvané teorie velkého nárazu se Země před 4,5 miliardou let srazila s protoplanetou Theia. Srážka z obou těles vyvrhla značné množství materiálu, ze kterého se vytvořil prstenec a následně Měsíc.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ