Může za mystické <span>zážitky z klinické smrti</span> oxid uhličitý?

Věda a technika
8. 4. 2010 11:57
Nahlédnutí do života po životě, nebo obyčejný zmatek v mozku?
Nahlédnutí do života po životě, nebo obyčejný zmatek v mozku?

Nahlédnutí do života po životě, nebo obyčejný zmatek v mozku?Světlo na konci tunelu, příjemné pocity klidu a radosti, setkání s tajemnými bytostmi, rekapitulace celého života, pocit odpoutání se od vlastního těla... Pro zážitky, které jsou často spojeny s klinickou smrtí, existuje řada vysvětlení. Do mozaiky nyní přibyl další střípek.

Lékaři, fyziologové i psychiatři jsou přesvědčeni, že zážitky z hranice mezi životem a smrtí v sobě neobsahují nic mystického. Jde o fyziologickou reakci mozku na kritickou situaci. Přesný mechanismus není znám, ale zřejmě hraje roli nedostatečné zásobení mozku kyslíkem, snížení tlaku a celkový stres organismu.

Mozek v bezvědomí ztrácí kontakt s realitou a na nedostatek informací reaguje vizuálními i akustickými halucinacemi. Různé části mozku se při nedostatku kyslíku začínají chovat nestandardně a vázne i komunikace mezi nimi. Vyplavují se endorfiny zodpovědné za příjemné pocity... Podobné zážitky lze ostatně získat například pod vlivem LSD.

Lékaři z univerzity ve slovinském Mariboru nyní v časopise Critical Care publikovali své pozorování, že výskyt zmíněných zážitků souvisí s vyšší koncentrací oxidu uhličitého v krvi. Z 52 lidí, kteří prodělali zástavu srdce, jich jedenáct mělo pocit, že nahlédli do "života po životě". Koncentrace CO2 v jejich krvi byla výrazně vyšší než u ostatních pacientů, přičemž zásobení mozku kyslíkem se u obou skupin nijak významně nelišilo.

ČTĚTE TAKÉ: Pacient se zdánlivě mrtvým mozkem komunikuje myšlenkami

Koncentrace oxidu uhličitého byla jediným faktorem, jímž se obě skupiny lišily. Lékaři nezaznamenali žádnou souvislost s pohlavím, věkem, vzděláním nebo náboženským přesvědčením pacientů ani s aplikovanými léky.

Studie byla provedena na relativně malém počtu pacientů, takže vliv oxidu uhličitého si vyžádá další výzkum. Je však známo, že CO2 ovlivňuje pH mozku, což má vliv na jeho fungování. Určitě nejde o jediný faktor, který je za tajemné zážitky z klinické smrti zodpovědný. Může však být významnější, než se vědci dosud domnívali.

Foto: profimedia.cz

Autor: - von -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ