Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) digitálně zrestauroval záběry prvního přistání člověka na Měsíci. Originální pásky NASA nemá k dispozici, zřejmě byly zničeny. Jako výchozí materiál proto musely stačit kopie.
Původní přímý přenos přistání byl zrnitý a přízračný. NASA a specializovaná hollywoodská firma proto záznam, který televize vysílaly 20. července 1969, vyspravily. Obrázky jsou teď ostřejší. NASA zdůrazňuje, že na nahrávkách nejsou žádné dosud neznámé záběry, obraz pouze získal lepší kvalitu. Například průzor skafandru Neila Armstronga byl na původních záběrech rozmazaný. Nyní je zřetelný a vidět jsou i odrazy v něm. Práce na nahrávkách ještě neskončily, hotovo je zatím jenom čtyřicet procent.
Neil Armstrong sestupuje po žebříku lunárního modulu, zkouší si výskok na první příčku a poté už následuje „malý krok pro člověka, velký skok pro lidstvo". Vlevo původní záběry, vpravo upravená verze.
Další zrestaurované záběry jsou ke stažení na stránkách NASA.
ČTĚTE TAKÉ: Let Apolla 11 slovy Armstronga, Aldrina a Collinse
Dienstbier: ... a pak raketa odstartovala na Měsíc
Kalifornská společnost Lowry Digital, která na obnově nahrávek pracovala, se podílela například na restauraci filmů hvězdné ságy Star Wars či kultovního snímku Casablanca. Práce na záznamu z Měsíce podle ní byla složitější, protože obsahuje desetkrát více pixelů než staré filmy. Při restauraci využila čtyři zdroje - originály stanice CBS NEWS, obrázky z amerického národního archivu, záznam z Austrálie pocházející z původního přenosu a záběry kamer, jež snímaly televizní obrazovku.
Původní záznam byl uložen na obrovských kotoučích pásek. Každá obsahovala patnáct minut videozáznamu a třináct dalších kanálů s daty z Měsíce - například záznam zvuku nebo monitoring zdravotního stavu astronautů. NASA v sedmdesátých a osmdesátých letech měla pásek nedostatek, a proto jich zhruba 200 tisíc vymazala a znovu použila. Zřejmě mezi nimi byly i záběry z Měsíce, protože ani po třech letech hledání nebyly nalezeny.
ČTĚTE TAKÉ: Web nabídne „přímý přenos" Apolla 11 po čtyřiceti letech
Foto: ČTK/AP