Největším <span>ekologickým problémem</span> Česka zůstávají emise

Věda a technika
13. 10. 2008 08:17
Pokles emisí skleníkových plynů se v ČR zastavil.
Pokles emisí skleníkových plynů se v ČR zastavil.

Pokles emisí skleníkových plynů se v ČR zastavil.Hlavním problémem životního prostředí v Česku zůstává znečištěné ovzduší. Narůstá množství emisí z dopravy, na zdraví obyvatel se podepisují také stále vysoké emise z energetiky a průmyslu. Vyplývá to ze zprávy o stavu životního prostředí v roce 2007, kterou ve středu předloží ministr životního prostředí Martin Bursík vládě.

Zpráva konstatuje, že emise skleníkových plynů po strmém poklesu v úvodu 90. let dále neklesají, v posledních letech dokonce zaznamenaly mírný nárůst. Strmě rostou hlavně emise z mobilních zdrojů, které v roce 2006 dosáhly 13 procent celkových emisí. Emise skleníkových plynů v ČR patří mezi nejvyšší v Evropě, činí 14,5 tun na jednoho obyvatele. Průměr evropské sedmadvacítky je o čtyři tuny nižší.

Data za rok 2007 ještě nejsou plně k dispozici, podle dokumentu ale nepřinesou optimističtější zprávy. Podle předběžných odhadů produkce oxidu uhličitého loni opět narostla, a to o téměř čtyři procenta. Oproti roku 2006 přibylo emisí oxidu siřičitého a oxidu uhelnatého, první z nich se vážou na výrobu elektrické energie, druhé souvisejí s výrobou železa a oceli.

V místech s nejvyššími koncentracemi polyaromatických uhlovodíků onemocní podle odhadů rakovinou na 1000 obyvatel o jednoho člověka víc než v čistším prostředí. Na třetinu vzrostl vinou špatného ovzduší počet alergických dětí.

Třetina jemného prachu vzniká vytápěním domácností.Regionální rozdíly

Díky mírné zimě a dobrým rozptylovým podmínkám se loni sice kvalita ovzduší v Česku meziročně zlepšila, plocha území se zhoršenou kvalitou ovzduší z hlediska lidského zdraví se zmenšila z 29 procent v roce 2006 na 6,3 procenta v roce 2007, i na tomto území ale žije třetina populace země. Problematickým regionem nadále zůstává Moravskoslezský kraj.

Na většině území jsou překračovány limity pro přízemní ozon, což představuje riziko pro lidské zdraví i ekosystémy. Výjimečně čisté jsou v tomto ohledu pouze území v Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Nejhorší ovzduší je naopak na Ostravsku, kde jsou překračovány i limity pro benzen a arsen.

Podle statistik se silniční doprava podílela v roce 2006 na emisích dusíku 32 procenty, je odpovědná za třetinu jemného prachu a téměř polovinu množství velmi jemných prachových částic. Třetina jemného prachu vzniká také vytápěním domácností. Využívání tuhých paliv pro vytápění domácností klesá jen velmi pomalu.

Rostoucí problém: doprava

Objem osobní i nákladní dopravy stále roste.Počet registrovaných vozidel se meziročně zvýšil o čtyři procenta, nákladních vozidel přibylo meziročně o 14 procent. Snižování emisí komplikuje podle zprávy také vysoké stáří českého vozového parku, průměrné stáří osobního vozu činí 14 let. V nákladní dopravě zajišťuje 71 procent přepravy nákladní silniční doprava, jejíž vliv na životní prostředí je ze všech druhů nákladní přepravy největší.

S ohledem na emise ekologové vítají pokles energetické náročnosti ekonomiky, od roku 2005 klesá zhruba o šest procent za rok.

Ilustrační foto Profimedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ