Ve věku 82 let o víkendu zemřel první německý kosmonaut Sigmund Jähn. Informovalo o tom Německé středisko pro letectví a kosmonautiku (DLR). Kosmonaut z tehdejší Německé demokratické republiky v roce 1978 pobýval ve vesmíru téměř osm dní se sovětským kolegou Valerijem Bykovským, který zemřel letos v březnu.
Jähn, který zemřel v sobotu, byl v někdejší NDR národním hrdinou a těšil se velké popularitě. Přes svou slávu zůstal skromným člověkem, a byl proto obzvlášť uctíván, poznamenala agentura DPA.
NDR byla díky Jähnovi pátou zemí světa, která měla svého člověka ve vesmíru - po Sovětském svazu, Spojených státech, Československu a Polsku. Teprve v roce 1983 se do vesmíru podíval druhý Němec, Ulf Merbold z tehdejšího Západního Německa.
Jähn odstartoval s Bykovským z kosmodromu Bajkonur 26. srpna 1978 v lodi Sojuz 31 v rámci programu Interkosmos. Ve vesmíru pobyl sedm dní, 20 hodin a 49 minut.
Rodák z podkrušnohorské obce Morgenröthe-Rautenkranz se po škole živil nejdříve jako typograf. Později absolvoval důstojnickou Vysokou školu vojenského letectva Franze Mehringa. Studoval také na Vysoké vojenské akademii J. A. Gagarina v Sovětském svazu. V roce 1976 se už jako zkušený stíhací pilot dostal do výběru budoucích kosmonautů programu Interkosmos.
Po pádu komunismu byl Jähn nejdříve nezaměstnaný. Později pracoval pro DLR a Evropskou kosmickou agenturu (ESA) a vzdělával evropské kosmonauty v ruském Hvězdném městečku.
"Působivý člověk a spíš tichý hrdina," napsal na twitteru k Jähnově úmrtí německý vicekancléř a ministr financí Olaf Scholz ze sociálnědemokratické strany (SPD).
Generální tajemník Křesťanskodemokratické unie (CDU) Paul Ziemiak označil Jähna za skutečného průkopníka. Podle něj inspiroval miliony mladých lidí, aby překonávali sami sebe a stali se zvídavými. "Celé Německo dnes truchlí nad svým prvním mužem ve vesmíru," napsal Ziemiak na twitteru.