Kanadští vědci oznámili, že nalezli metodu umožňující zjistit nemoc šílených krav i u živých zvířat. Dosud laboratoře potřebovaly k odhalení nemoci část mozkové tkáně. BSE, neboli nemoc šílených krav, je nově možno odhalit podle složení proteinů v moči nakažených zvířat.
"Mělo by být možné vyvinout také podobné testy pro jiné živočišné druhy včetně lidí s Creutzfeldt-Jakobovou nemocí (CJD)," řekl agentuře Reuters David Knox, jeden z vědců Veřejné zdravotnické agentury kanadské Národní mikrobiologické laboratoře ve Winnipegu.
CJD je lidské obdoba nemoci šílených krav. Obě choroby způsobují takzvané priony - vysoce infekční bílkovinné molekuly v mozku. Odhalení prionů jako původců nemocí bylo v 80. letech obrovským překvapením, protože za původce infekčních onemocnění byly do té doby považovány pouze viry, bakterie a jiné mikroorganismy.
Podle odborného žurnálu Proteome Science vědci porovnali čtyři vzorky moči skotu nakaženého BSE se čtyřmi vzorky od zdravého dobytka. Vzorce bílkovinných změn byly při určení nemocných zvířat stoprocentně přesné. Podle Stefanie Czubové z Kanadské agentury pro kontrolu potravin by objev mohl zjednodušit a zlevnit testovací proces.
V České republice bylo v minulých letech zjištěno 28 nakažených kusů dobytka, letos chorobu veterináři zatím neodhalili u žádného zvířete. Náklady na vyšetření skotu dosáhly v Česku 1,2 miliardy korun.
Creutzfeldt-Jakobova nemoc, která postihuje lidi, si celosvětově vyžádala desítky životů. Podle některých expertů by jejím původcem mohla být BSE. Jasné důkazy ale zatím neexistují.
Foto: Profimedia