Obézní Češi mají další prostředek, jak bojovat s nadbytečnými kilogramy. První čtyři pacienti podstoupili operaci tenkého střeva, která zamezí vstřebávání látek v jeho horní části. Zákrok je však poměrně složitý a nese s sebou riziko možných komplikací.
Principem takzvané Scopinarovy operace je vyřazení části tenkého střeva z trávení. Potrava, která putuje ze žaludku, je v horní části tenkého střeva za normálních okolností obohacena žlučí ze žlučníku a trávicími enzymy ze slinivky. Po přemostění střeva se však látky ze žlučníku a ze slinivky dostávají do střeva až v jeho spodní části. Potrava tak velkou část cesty střevem putuje bez enzymů, které by ji štěpily.
Lékaři mohou dokonce ovlivnit množství energie, která se z potravy dostane do těla. Záleží na tom, jak velkou část tenkého střeva nechají funkční, vysvětluje Martin Fried, přednosta klinického centra Iscare, které jako jediné v republice zákrok provádí. Klinické centrum je výukovým pracovištěm 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Operace není bez rizika
"Tato operace je velkým zásahem do lidského organismu," upozornil Fried. Pacienti po zákroku musí jíst vitaminové a minerálové náhražky i velké množství bílkovin, protože tělo nestihne na tak krátkém úseku střeva všechno zužitkovat.
Operace se provádí pouze u pacientů, u kterých se předpokládá, že by jim nepomohla například bandáž žaludku, při které se žaludek stáhne manžetou a člověk dříve získá pocit zasycení.
Zákrok je podle lékařů úspěšný, pokud člověk sníží svou nadváhu alespoň o 40 % a hmotnost si udrží alespoň po dobu pěti let. Dalším kritériem je zlepšení nebo úplné vymizení přidružených onemocnění, mezi které patří například onemocnění kloubů nebo snížená plodnost.
Operaci hradí zdravotní pojišťovny. Lékaři ji dělají laparoskopicky, tedy jen malými otvory, nikoli velkým řezem do těla. Ve světě se přemostění střeva provádí od roku 1975, dříve se ale operovalo otevřeně. Zákrok se nazývá podle Nicola Scopinara z univerzitní kliniky v italském Janově, který jej zavedl.
Foto: Profimedia