<span>Ospalý mozek</span> má tendenci "vypínat"

Věda a technika
21. 5. 2008 14:35
Ospalý mozek snadno usíná uprostřed práce.
Ospalý mozek snadno usíná uprostřed práce.

Ospalý mozek snadno usíná uprostřed práce.Nedostatek spánku způsobený už jedinou probdělou nocí způsobuje nestabilitu mozku, který je pak náchylný k náhlému "vypínání" podobnému výpadku elektřiny. Člověk při něm kolísá mezi spánkem a bdělostí. Oznámili to v úterý američtí vědci.

„Je to jako by člověk zároveň spal i byl vzhůru a velmi rychle přepínal mezi oběma stavy," říká David Dinges z Pennsylvánské univerzity, jehož studie vyšla v časopise Journal of Neuroscience.

„Představte si, že sedíte v pokoji, díváte se na film a máte rozsvíceno. Ve stabilním mozku svítí světlo celou dobu. V ospalém mozku světlo nečekaně zhasíná," vysvětluje Dinges. Podle jeho zjištění nevyspalí lidé střídají mezi obdobími téměř normálně fungujícího mozku a dramatickými propady pozornosti a zpracovávání vizuálních vjemů.

Dinges spolu s kolegy snímal s pomocí funkční magnetické rezonance (fMRI) mozek 24 dospělých lidí, kteří vykonávali jednoduché úkoly týkající se vizuální pozornosti. Při jednom testu byli dobře odpočatí, při druhém jednu noc nespali. U nevyspalých lidí zaznamenala fMRI podstatné, chvilkové výpadky v několika oblastech mozku, které se neobjevovaly u stejných, ale vyspaných jedinců.

Podle Dingese tato studie naznačuje, že při nedostatku spánku není mozek plně schopný zahnat nechtěné nutkání usnout. Jasně přitom dokazuje, jak nebezpečný může být nedostatek spánku například při řízení automobilu na dálnici, kde i jen několikavteřinový výpadek může způsobit závažnou nehodu.

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ