Ötzi, <span>muž z ledovce</span>, dnes zřejmě nemá přímé příbuzné

Věda a technika
31. 10. 2008 14:30
Ötzi dnes odpočívá v archeologickém muzeu v italském Bolzanu.
Ötzi dnes odpočívá v archeologickém muzeu v italském Bolzanu.

Ötziho tělo, objevené v roce 1991, přečkalo v ledovci 5300 let.Muž, jehož mumii ukrýval 5300 let alpský ledovec, pravděpodobně není přímým příbuzným žádného dnes žijícího člověka. Jeho genetická informace se liší od všech variant DNA, které se v současné populaci vyskytují.

Tým italských a britských vědců publikoval v on-line verzi časopisu Current Biology výsledky analýzy Ötziho mitochondriální DNA (mtDNA). Ta se dědí pouze po matce, nedochází v ní tedy k míšení genů od obou rodičů; pouze se v ní postupně hromadí mutace. Biologům její studium umožňuje rekonstruovat příbuzenské vztahy mezi lidmi žijícími na různých místech a v různých obdobích.

Muž z ledovce
Ötzi žil v Alpách před 5300 lety, tedy na přelomu neolitu a doby měděné. Jeho mumifikované tělo objevili turisté v září 1991 v ledovci na rakousko-italských hranicích. Pozdější výzkum ukázal, že Ötzi zemřel ve věku asi 46 let zřejmě násilnou smrtí. Pod lopatkou mu vězel hrot šípu. V ledovci se zachoval také jeho oděv a výzbroj. Od roku 1998 Ötzi odpočívá v archeologickém muzeu v italském Bolzanu.

Muž z ledovce patří do genetické skupiny, která je v Evropě poměrně běžná. Genetici v ní však rozlišují tři podskupiny, které se mezi sebou v detailech liší. Ukázalo se, že Ötziho mtDNA se neshoduje ani s jednou z nich. Reprezentuje čtvrtou, dosud nepopsanou podskupinu. Jeho mtDNA je tedy v dnešní populaci buď extrémně vzácná, nebo už zcela vymizela. Na tom není nic zvláštního, podobných slepých větví musela být v dějinách lidstva celá řada.

"Alespoň prozatím to znamená, že nikdo o sobě nemůže tvrdit, že je Ötziho potomkem," říká Franco Rollo, jeden z autorů nové studie.

Potíže s příbuzenstvím

Ötzi dnes odpočívá v archeologickém muzeu v italském Bolzanu.Předchozí výzkum Ötziho mtDNA přitom naznačoval, že v Evropě stále mohou žít Ötziho blízcí příbuzní. Britský genetik Bryan Sykes dokonce dohledal konkrétní ženu, Marii Moseleyovou z Irska, o níž tvrdil, že má stejnou mtDNA jako Ötzi. Ve své knize Sedm dcer Eviných Sykes napsal: "Její sekvence se přesně shodovala se vzorkem muže z ledovce. To mohlo znamenat jedinou věc: že Marie byla příbuznou ötztalského člověka. Mezi Marií a matkou muže z ledovce muselo být genetické pojítko, které bez přerušení sahá pět tisíc let do minulosti a bylo věrně zaznamenáno v DNA."

Jenomže Sykes neměl k dispozici kompletní mitochondriální DNA, testoval jen její krátké úseky. Správně našel shodu na obecnější úrovni, ale unikly mu drobné rozdíly, které přímou genetickou linii mezi Ötziho matkou a paní Moseleyovou vylučují.

Bylo by však zjednodušující tvrdit, že Ötzi nemá žádné žijící příbuzné. Je to jen otázka zvoleného měřítka. Kdokoli z nás má zcela určitě ve svém rodokmenu předka, který je zároveň předkem Ötziho. Ale tento člověk pravděpodobně žil mnohem dříve než před 5300 lety, tedy v Ötziho době.

Vědci navíc prozkoumali pouze mitochondriální DNA, představující malý zlomek všech lidských genů. Studium chromozomu Y, který se dědí pouze v mužské linii, by mohlo odhalit jiné příbuzenské vztahy. Ostatní lidské geny jsou pro hledání příbuznosti nepoužitelné, protože při splynutí spermie s vajíčkem u nich dochází k promíchání dědičné informace od otce a od matky, takže žádnou přímou genetickou linii vedoucí napříč generacemi u nich vystopovat nelze.

Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ