Odvolejte Radu pro výzkum, vývoj a inovace, otevřete diskusi o reformě vysokého školství a iniciujte změnu způsobu hodnocení výzkumu a vývoje v České republice. Takové jsou hlavní požadavky, s nimiž se na vládu obrací petice zformulovaná pracovníky vysokých škol a Akademie věd, sdruženými v iniciativách Pro vzdělanost a Věda žije!
„Petice za odpovědnou reformu vědeckého výzkumu a vysokoškolského vzdělávání" je další reakcí na probíhající reformu výzkumu a vývoje, jejíž konkrétní podobu odmítá nejhlasitěji Akademie věd, a na reformu terciárního vzdělávání, jejíž původní verze (takzvaná Bílá kniha) narazila na silný odpor vysokých škol.
ČTĚTE TAKÉ: Válka o peníze na českou vědu se přiostřuje
Rektor UK definitivně odepsal Bílou knihu. Píše Liškovi
„Obě tyto reformy probíhají bez jakékoli vážně míněné diskuse s širší odbornou veřejností. Na připomínky odborníků není brán zřetel, nesouhlasné hlasy jsou ignorovány a vzniká důvodné podezření, že reforma bude sloužit především zájmům soukromých firem, které mají získat miliardy korun z veřejných peněz na vlastní výzkum. V oblasti vysokoškolského vzdělávání má dojít k podřízení vysokých škol zástupcům průmyslu a politiky, což reálně ohrozí jak akademické svobody, tak i úroveň vysokých škol," píší autoři.
Petice žádá odvolání stávající vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) a změnu statutu této rady tak, aby byla jmenována transparentně na základě nominací odborné veřejnosti. V současnosti radu jmenuje vláda na návrh předsedy RVVI, jímž je podle zákona člen vlády. Za Mirka Topolánka i Jana Fischera je ve funkci předsedy premiér.
Petice dále volá po otevřené diskusi o reformě terciárního vzdělávání, „aby reforma nebyla prosazena silou přes odpor akademické obce (pedagogů i studentů)."
Posledním požadavkem je výzva RVVI, aby rozpustila svou komisi pro hodnocení výsledků výzkumu a vývoje a iniciovala vytvoření nového způsobu hodnocení výzkumu a vývoje v České republice, na jehož přípravě by se měli podílet i zahraniční experti.
Plné znění je zveřejněno na stránkách www.odpovednareforma.cz a najdete ho i v dokumentu pod tímto článkem. Petice bude postoupena nové vládě ustanovené po předčasných volbách.
Mezi prvními desítkami signatářů jsou mimo jiné astronom Jiří Grygar, filozof a bývalý ministr školství Jan Sokol, profesor práva na Cardiffské univerzitě Jiří Přibáň, brněnský logik Pavel Materna, fyzik Jiří Bičák nebo kognitivní vědec a šéfredaktor časopisu Vesmír Ivan M. Havel.
Na nutnosti změn ve složení RVVI i metodiky hodnocení výsledků vědy a výzkumu se už 31. srpna shodli účastníci kulatého stolu, který svolal premiér Jan Fischer. Ke změnám ve složení i způsobu fungování RVVI by mělo dojít k začátku příštího roku, tak dlouho však autoři petice čekat nechtějí.
ČTĚTE TAKÉ: Rada pro výzkum a vývoj ztrácí půdu pod nohama
Fórum Věda žije! uspořádalo už tři demonstrace, na nichž žádalo odvolání Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Fórum založili vědci na nejrůznějších ústavech Akademie věd, nejde tedy o iniciativu vedení AV.
ČTĚTE TAKÉ: Obrazem: Akademici si na happening přivedli osla
Fórum Věda žije! uspořádalo další demonstraci
V centru Prahy zavraždili českou vědu
Foto: ČTK