Vědci z britské univerzity v Cambridge se domnívají, že dinosaurus Chilesaurus diegosuarezi, objevený v roce 2004 by mohl představovat chybějící článek mezi dvěma hlavními dinosauřími řády Saurischia (mezi které patří všichni masožraví - a také největší suchozemští - dinosauři) a Ornithischia (kam spadají ti obrnění a okřídlení). Jde do jisté míry o záhadný objev, který by mohl změnit pohled na to, jak vnímáme vývoj dinosaurů a pomoci pochopit významné rozdíly mezi oběma řády. Je totiž možné, že měly společného předka. Informoval o tom server CNN.
Chilesaurus obýval Zemi před 150 miliony let a vědce fascinují především jeho neobvyklé fyzické vlastnosti, které převzal od obou výše zmíněných řádů. Až donedávna měli odborníci za to, že se obě skupiny vyvíjely odděleně.
Year 8 rock on?⚡️ "Chilesaurus dubbed the 'missing link' dinosaur”@Bluefairywren03 https://t.co/DM6RVjuhxM
- Simone Burzacott-Gor (@madgirlscience) 17. srpna 2017
Kostra byla objevená v Jižní Americe. Hlavou připomínal masožravce, měl však ploché zuby, což napovídá tomu, že se živil rostlinami. "Vypadá skoro jako by byl sešitý dohromady z rozdílných zvířat, a právě proto jsou jím všichni uchváceni," uvedl jeden z autorů studie, doktorand Matthew Baron z Cambridge.
Výzkumníci z Cambridge a londýnského Přírodopisného muzea společně zkoumali více než 450 anatomických vlastností dinosaurů, aby určili, kam chilesaura do dinosauří rodiny vlastně zařadit.
Odborníci se původně domnívali, že chilesaurus patří k podřádu Theropoda (stejně jako třeba T-Rex), nicméně poslední studie ukázala, že příslušel k raným jedincům řádu Ornithischia (= ptakopánví, kam se řadí například stegosaurus či triceratops).
Meet the enigmatic Chilesaurus - the dinosaur with a head of a carnivore but flat teeth suited to grinding plants https://t.co/78LYSmtpTO pic.twitter.com/eGbUOI3oCy
- CNN (@CNN) 17. srpna 2017
Zaplněná evoluční mezera?
Zkoumaný dinosaurus vypadal podobně jako dravý velociraptor. Měl obrácenou strukturu kyčle skupiny Ornithischia, díky čemuž se u něj vyvinul komplexní trávicí systém. To mělo za následek, že se větší býložraví dinosauři dále evolučně zdokonalovali. Zvláštností chilesaura byl chybějící zobák (pro řád Ornithischia typický), nabízí se tak úvaha, zda nešlo o přechodný druh dinosaura, který by zaplnil mezeru mezi odlišnými skupinami.
"Dříve nebyly známé žádné přechodné druhy. Nevěděli jsme, co zapříčinilo, že se některé vlastnosti vyvíjely dál," řekl Baron. "Ukazuje nám to, že u ptakopánvích se nejdříve vyvinulo břicho a až poté došlo na čelisti - což evoluční mezeru poměrně pěkně vyplňuje."
Baron se domnívá, že existence chilesaura potvrzuje teorii, že došlo k rozštěpení dinosauří rodiny. "Každá z větví se vyvíjela jiným směrem. Mohlo by to být proto, že chilesaurus změnil svou potravu. Zdá se, že pro některé dinosaury bylo později výhodnější začít jíst rostliny, dost možná i proto, že to bylo nezbytné," míní vědec.
Chilesaurus is one of the strangest dinosaurs ever discovered https://t.co/xF71iUkqwx https://t.co/5wQaPP4Ylm pic.twitter.com/T80Hk4IafX
- Newsweek (@Newsweek) 17. srpna 2017
"Chilesaurus je jeden z nejvíce matoucích a fascinujících dinosaurů, jež byli kdy objeveni," tvrdí spoluautor studie Paul Barret z londýnského Přírodopisného muzea. "Je to podivný mix funkcí, jenž ho řadí na klíčovou pozici v dinosauří evoluci a pomáhá nám pochopit, k jak velkým změnám mohlo v průběhu času mezi hlavními skupinami dojít."
Začátkem tohoto roku spolu Barret s Baronem v časopise Nature publikovali studii, která navrhovala, aby se celá rodina dinosaurů přeskupila. Je totiž možné, že obě skupiny mají společného předka. V takovém případě by šlo o převratnou změnu v tom, jak lidstvo chápe vývoj dinosaurů.