Kvůli lidské činnosti vymřelo za posledních 44 let 60 procent savců, ptáků, ryb a plazů na planetě. Světoví experti tak varují, že pokud se tento trend nezastaví, může to výrazně ohrozit naši civilizaci. Za zveřejněním tohoto čísla stojí studie Světového fondu na ochranu přírody (WWF), na níž se podílelo 59 vědců z různých koutů světa. Informoval o tom server The Guardian.
Studie WWF zjistila, že obrovská a neustále rostoucí spotřeba potravin a přírodních zdrojů postupně likviduje populaci divoké zvěře (savců, ryb, ptáků, obojživelníků a plazů). "Řítíme se na kraj útesu. Pokud by došlo k šedesátiprocentnímu poklesu lidské populace, vyhladili bychom Severní Ameriku, Jižní Ameriku, Afriku, Evropu, Čínu a Oceánii. To je ekvivalent toho, co jsme udělali," prohlásil Mike Barrett, ředitel pro vědu a ochranu přírody WWF.
"Znamená to víc, než jen ztratit úžasné krásy přírody, a to je nesmírně smutné. Ve skutečnosti navíc ohrožujeme budoucnost lidí. Mít tady přírodu není jen o tom, že je hezká, je to důležitý systém pro podporu lidského života," dodal Barrett.
"Rychle nám dochází čas. Pouze tím, že budeme adresovat problémy našeho ekosystému a klimatu, máme šanci na zabezpečení stability planety pro lidskou budoucnost," řekl německý profesor Johan Rockström, který je expertem v Postupimském institutu v oblasti globální udržitelnosti.
Během let 1970-2014 klesla populace divoké zvěře o 60 procent. Ještě před čtyřmi lety bylo číslo mírně nižší - 52 procent. Největší příčinou razantního úbytku divoké zvěře je destrukce jejich přirozeného prostředí. Tři čtvrtiny planety jsou silně ovlivněny působením člověka. Zabíjení pro jídlo je pak dalším problémem. Jen ve více než polovině všech oceánů panuje nadměrný lovecký průmysl. Chemické znečištění si rovněž vybírá svou daň.
Menší konzumace klíčem k nápravě
Nejvíce ohroženými regiony jsou Jižní a Střední Amerika, kde například kvůli masivnímu odlesňování klesla populace o neuvěřitelných 89 procent. Prostředí, která trpí nejvíce, jsou řeky a jezera, kde populace živočichů klesla až o 83 procent. Na vině je neustále se rozšiřující zemědělství a stavění velkého počtu přehrad. "Je zde přímé spojení mezi potravinovým systémem a úpadkem života živočichů. Menší konzumace masa je naprosto zásadní pro zvrácení těchto ztrát," tvrdí Barrett.
Částečný úspěch zaznamenali alespoň ochránci přírody, jejichž úsilí vedlo k navýšení populace tygrů v Indii o 20 procent jen za posledních šest let. Výborně se také daří pandám velkým v Číně a vydrám ve Velké Británii. To ale nestačí. Ochrana přírody nezahrnuje jen pár jedinců. "Jsme první generací, která ví, že ničí naší planetu a jsme zároveň to poslední generací, která s tím ještě může něco udělat," tvrdí výkonná ředitelka WWF Tanya Steeleová.