Možné naklonování
Na Sibiři našli zachovalé zmrzlé tělo vyhynulého druhu lva
09.11.2017 20:59 Původní zpráva
V Rusku na Sibiři nalezli v permafrostu nesmírně zachovalé tělo lvího mláděte. Jde o vyhynulý druh lva jeskynního, který byl ve své době zhruba před 50 tisíci lety největší šelmou na světě. Zprávu přinesl britský Daily Mail.
Lvíče bylo nalezeno v zamrzlé půdě, v permafrostu, v oblasti Jakutska, nejchladnějšího města ruského regionu Sacha. Vědci odhadují, že bylo staré mezi šesti až osmi týdny.
"Je to perfektně zachovalé lví mládě. Všechny končetiny přežily. Na kůži nejsou žádné stopy vnějšího zranění," prohlásil doktor Albert Protopopov, expert tamní akademie věd. "Zachování těla je tak dobré, že vzbuzuje naděje na naklonování a přivedení tohoto druhu zpět na svět."
Délka zmrzlého těla je 46 cm, váha zhruba čtyři kilogramy, což je víc, než ve stejném věku váží dnešní lví mláďata. Významnější výsledky ze zkoumání lvíčete lze ale podle Protopopova očekávat nejdříve až za tři roky.
Stejný tým nalezl dvě mláďata lva jeskynního i před dvěma lety. Pojmenovali je Uyan a Dina. Jednalo se ale o novorozeňata, Protopopov předpokládá, že byla stará týden, maximálně dva. "Oči neměly moc otevřené, měly dětské zuby, všechny ještě ani nevylezly," řekl. A vzhledem k tomu, že u novorozenců lva nejdou rozpoznat žádné identifikovatelné pohlavní orgány, není jasné, zdali jde o samce nebo samice.
Původně se předpokládalo, že nalezení lvi pochází z doby těsně před jejich vyhynutím, tedy někdy před 12 tisíci lety, výzkum ale nakonec ukázal, že ostatky jsou staré až 55 tisíc let. Stejným testům teď vědci podrobí i nový objev, prozatím odhadují, že stáří těla je mezi 20 až 50 tisíci lety.
Odhaduje se, že dospělý samec lva jeskynního měřil 1,2 metru do výšky a 2,1 metru bez ocasu do délky. Jde tedy o podobnou velikost, jakou mají dnešní lvi, předpokládá se ovšem, že předchůdci lovili větší zvěř: koně, jeleny, soby, bizony či dokonce mláďata mamutů. Proč nakonec tento druh vyhynul, není jasné. Jedna z verzí tvrdí, že jim jednoduše vyhynul hlavní zdroj kořisti, tedy jeskynní medvědi a jeleni.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.