Sucho ve Středozemí bylo nejhorší za 900 let. Spustilo migraci

Věda a technika
6. 3. 2016 13:05
Nedostatek vody okolo Středozemního moře. Čím tmavší hnědý flek, tím bylo sucho horší.
Nedostatek vody okolo Středozemního moře. Čím tmavší hnědý flek, tím bylo sucho horší.

Čtrnáct mimořádně vyprahlých let, která zažili obyvatelé zemí okolo Středozemního moře, bylo rekordních. Podle stromových letokruhů šlo o nejsušší období posledních devíti století.

Nedostatek vody, jenž zasáhl Středozemí mezi roky 1998 a 2012, pravděpodobně silně přispěl k problémům na území Sýrie a dalších států, jež trvají dodnes. Sucho totiž nutí obyvatele venkova ke stěhování do měst, což způsobuje nepokoje. Blízký východ samozřejmě nikdy nevynikal stabilitou. Dlouhotrvající sucha nejsou v oblasti také nic neobvyklého. Skupina výzkumníků vedená Benem Cookem z Goddardova institutu v New Yorku však tvrdí, že poslední vyprahlé období bylo rekordní. Vědci studovali letokruhy stromů.

Když je dostatek vody, stromy přirůstají a letokruhy jsou silné. Pokud je vody naopak málo, jsou stromy rády, že vůbec přežijí (pokud přežijí) a letokruhy jsou uzoučké. Cookovi a jeho spolupracovníkům to umožnilo sestavit historii such od roku 1100 do roku 2012. Údaje z letokruhů navíc zkombinovali s dochovanými záznamy o vyprahlých obdobích z historických pramenů.

Závěr, zveřejněný v časopise Journal of Geophysical Research: Atmospheres, byl jednoznačný. Sucho v Levantě, což je odvěký název pro oblast, v níž leží dnešní státy Izrael, Sýrie, Jordánsko, Libanon, Kypr a Turecko, bylo nejhorší za devět století. Všechny ostatní vyprahlé periody za celou tu dobu byly o deset až dvacet procent mírnější. Během posledních pěti set let byla sucha ve srovnání s tím mezi lety 1998 a 2012 slabší dokonce o polovinu.

Hlavní účel výzkumu byl odlišit sucha způsobená běžným klimatickým kolísáním od změn souvisejících se současným oteplováním zeměkoule. Jediný způsob, jak to udělat, je prozkoumat přirozené pozadí, a to pak porovnat se změnami z poslední doby.

"Když se podíváme na nedávné události a najdeme v nich anomálie, které jsou mimo rozsah přírodní variability, můžeme s určitou jistotou říct, že to vypadá, jako by k téhle konkrétní události přispěla klimatická změna způsobená lidmi," vysvětlil Cook. V případě poslední anomálie v Levantě je to téměř jisté.

Vědci také zjistili, že existuje jakási klimatická houpačka mezi severní částí Středozemí - Řeckem, Itálií a francouzským a španělským pobřežím - a východní Afrikou. Když je v severním Středozemí sucho, ve východní Africe je dostatek vody, a naopak. Výzkum pomůže vylepšit klimatické modely, které by mohly obyvatele Středozemí před suchem varovat.

Autor: Radek JohnFoto: NASA/ Goddard Scientific Visualization Studio

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ