Počet některých druhů žraloků u pobřeží australského Queenslandu klesl za posledních pět dekád o více než 90 procent. Vychází to ze studie, na níž se podílely University of Queensland a Griffith University. S odkazem na jejich závěry zveřejnil zprávu britský server The Guardian.
Vědci analyzovali data z programu, který kontroluje populaci žraloků, a to během časového období mezi lety 1962 a 2016. Konkrétně se zaměřili na tyto druhy žraloků: kladivouna, žraloka bílého, žraloka tygřího a žralouna.
Data ukázala, že počet žraloků bílých a kladivounů shodně klesl o alarmujících 92 procent. U žralounů to bylo 82 procent, nejmenší úbytek pak zaznamenali u tygřích - 74 procent. Během zkoumání došli vědci k závěru, že hlavní příčinou tak masivního úbytku populace žraloků je sílící komerční rybolov.
"Klíčová věc, kterou tahle studie ukazuje, je, že počet žraloků u pobřeží Queenslandu za posledních 50 let výrazně klesl," řekl vedoucí studie George Roff z University of Queensland. "Když je žralok velký, dosáhne reprodukční fáze. Pokud tedy chytáme více malých žraloků, zbývá potom méně jedinců, kteří se reprodukují," vysvětlil problém.
Roff zároveň vyvrátil teorii, že za tak výrazným úpadkem populace stojí přírodní faktory, zejména klimatické změny. "Jsme docela jistě přesvědčeni, že hlavní příčinou je rybolov. Mnoho dalších faktorů to být nemůže," uvedl.
Doktor Chris Brown z Griffith University se obává, že například druhu kladivouna hrozí brzké vyhynutí. "Byla by to velká tragédie, kdybychom tyhle druhy ztratili jenom kvůli lidskému zásahu. Žraloci plní v ekosystému důležitou úlohu predátorů a mrchožroutů. Jsou indikátory zdravého ekosystému. Tyhle poklesy populace naznačují, že zdraví ekosystémů u pobřeží se zhoršuje," řekl.