Výzkumná výprava
Brněnští vědci se vypravili na Nový rok do Antarktidy
01.01.2013 16:20
Dvacetičlenný tým v pondělí před půlnocí vyrazil přes Frankfurt a Santiago de Chile na Mendelovu polární základnu v Antarktidě, která vznikla před šesti lety a provozuje ji brněnská Masarykova univerzita. V nejpočetnější skupině za posledních sedm let je 14 vědců, zbytek jsou specialisté, kteří se starají o provoz stanice. Vědci se zabývají výzkumem klimatu. Veřejnosti to dnes sdělila mluvčí univerzity Tereza Fojtová.
Kdy dorazí expedice na základnu na ostrově Jamese Rosse není jisté, záleží na počasí. Z Patagonie pojede chilským armádním ledoborcem na vojenskou základnu a odtud poletí za příhodných povětrnostních podmínek vrtulníkem, případně se přeplaví na plovoucím pontonu. Přelom roku je pro výzkum ideální, protože na jižní polokouli vrcholí léto a v příznivém případě zde panují podmínky srovnatelné se zimou v ČR. Návrat vědci plánují tradičně zhruba na půlku března.
Budou zkoumat lokální klimatické podmínky odledněné severní části ostrova Jamese Rosse, měřit a hodnotit rychlost ústupu ledovců či rozmrzání vrstvy trvale zmrzlé půdy. Soustředí se na takzvané antarktické oázy, což jsou místa, odkud ustoupil ledovec. Sledují, jak se zde uchytil život v podobě řas a lišejníků v drsných klimatických podmínkách, a zaznamenávají změny počasí.
Budou také měřit a modelovat škodlivé ultrafialové záření během každoročního úbytku stratosférického ozonu nad Antarktidou. Navážou na dosavadní výzkum, při němž sledují vliv drsných klimatických podmínek na tamní vegetaci. Zaměří se i na biodiverzitu mikroorganismů či parazitologii antarktických ryb.
Předmětem jejich zájmu je také geologický vývoj ostrova.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.