Gorily si možná zdokonalují sociální schopnosti i bojové taktiky hrou na zloděje a četníky či na schovávanou. K tomuto názoru dospěli badatelé, kteří filmovali gorily v zoologických zahradách po celé Evropě.
Výzkumníci zjistili, že někteří jedinci často tlučou jiné členy tlupy a velmi šikovně se dokážou otočit a vyběhnout v opačném směru. Tyto hrátky vyvolávají honičku a končí obklíčením gorily, která "má babu".
Psychologové vedení Marinou Davilovou Rossovou z univerzity v Portsmouthu natáčeli 21 goril v zoologických zahradách v Berlíně, Hannoveru, Mnichově, Stuttgartu a Curychu.
Chování goril se velmi podobá hrám lidských dětí, ale možná víc připomíná pošťuchování s ranami, jež je ovšem nutné provádět s opatrností, aby se nezvrhlo ve vážnější potyčku.
ČTĚTE TAKÉ: Kriticky ohrožených horských goril je méně, než se soudilo
V Kongu bylo objeveno přes 125 tisíc ohrožených goril
Vědci přišli na to, že gorily se pouštěly do hry, jen když rány byly dostatečně silné, - a nevšímaly si mírných štulců. Dospěli také k tomu, že lidé nejsou jedinými primáty, kteří cítí nespravedlnost a motivaci k pomstě.
Podle studie zveřejněné v časopise Biology Letters hra připravuje gorily na konflikty, jež by mohly vzniknout při souboji o potravu nebo v době páření.
Foto: Jan Schejbal