Až 900 druhů ptáků by mohlo do roku 2100 vyhynout v důsledku rostoucích teplot. V 89 procentech by šlo o druhy žijící v tropech. Tvrdí to studie o vlivu klimatických změn na tropické ptactvo. Růst teplot by totiž mohl tropickým ptákům způsobit problémy související se ztrátou přirozeného prostředí nebo s extrémním počasím, jako jsou vlny veder či tropické bouře.
Vědci k tomuto závěru dospěli na základě modelu, který počítal se zvýšením teploty povrchu Země o 3,5 stupně Celsia. Každý stupeň Celsia navíc by mohl zasáhnout mezi 100 až 500 druhy ptáků v závislosti na ztrátě jejich přirozeného prostředí, řekl biolog Çagan Hakki Şekercioglu z Utažské univerzity v USA, jeden z autorů studie, kterou otiskl odborný časopis Biological Conservation.
Nejvíce postiženými by byly druhy tropických ptáků žijící v horách, na pobřeží, v určitém omezeném území nebo tam, odkud se nemohou přesunout do výše položených oblastí. Například ptáci v nížinných pralesích s jen malým množstvím pohoří, jako je třeba Amazonie, by mohly mít obtíže s migrací na jiné místo. Ptákům žijícím na pláních, v savanách nebo na poušti hrozí, že jejich přirozené prostředí se bude zmenšovat.
"Problém je, že většina druhů na světě žije velmi usedle... Lidé si převážně myslí, že většina ptáků je stěhovavá, a klimatické změny tak pro ně nejsou problém," řekl Şekercioglu. Na světě v současnosti podle různých zdrojů žije mezi devíti až deseti tisíci druhů ptáků.