Mořská sůl obsahuje částice plastu. Mušle jsou na tom lépe

Věda a technika
21. 6. 2018 17:15
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Okolo mikročástic plastu panuje mnoho dohadů a spekulací. Údajně je vítr roznáší po celé planetě, a mohou se tak jednoduše dostat až na naše talíře. A odtud pak do našich těl. Analýza časopisu dTest odhalila nejvíce mikroplastů v mořské soli. Podle šéfredaktorky to je i kvůli způsobu zpracování tohoto výrobku.

Celkem osm evropských zemí včetně České republiky zaslalo do specializované laboratoře vzorky mořské soli, mušlí a krevet, přičemž všechny zmíněné produkty pocházely z několika evropských států. Celkem prošlo analýzou 29 vzorků korýšů, 35 vzorků mušlí a 39 vzorků mořské soli.

"Mořští živočichové pozřou mikroplasty rozptýlené ve vodě a některé v nich mohou zůstávat. V pokrmech z krevet a mušlí se část mikroplastů dostává na náš talíř a pak do našich zažívacích traktů," popisuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest, a dodává, že stěžejní bylo zjistit, do jaké míry jsou umělou hmotou kontaminovány potraviny, které se prodávají v Evropě.

Podle šéfredaktorky našli laboranti nejvíce částic ve vzorcích mořské soli fleur de sel, což by mohlo být zapříčiněno způsobem jejího zpracování. Během tohoto procesu se mořská voda pomalu odpařuje v mělkých pánvích blízko moře. Podle rozboru obsahuje tento typ soli až 20 procent mikročástic plastu. Testované mušle a korýši dopadli o poznání lépe, částic obsahují jenom něco okolo 5 procent.

"Tento druh soli bývá považován za nejchutnější a patří k těm nejdražším. Mořskou sůl ale nezatracujme úplně. Průmyslově vyráběná sůl obsahovala šestkrát méně mikročástic plastu než fleur de sel," popisuje Hoffmannová.

Malé plastové částice se do životního prostředí uvolňují z kosmetiky, pneumatik či textilu. Zároveň také pocházejí z rozpadajících se umělohmotných předmětů. Vítr následně tyto mikročástice roznáší po celé planetě, čímž se mohou dostat i do odpadních vod. Mikroplasty by mohly podle vědců navíc zvyšovat vstřebatelnost některých chemikálií do těla. Současně ale zkoumají také mechanické působení plastových částic.

Pro lidské zdraví jsou rizikové i mikroplasty, které se do těla dostávají z ovzduší. Při jejich vdechování obecně platí, že čím větší částice, tím horší dopad na plíce, jelikož částečky malé velikosti je možné vydechnout zpět, případně si s nimi poradí čisticí mechanismy plic.

Autor: -jan- Foto: , pixabay.com/analogicus

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ