Ostatky uhynulých tuleňů jsou v polárních oblastech důležité v místech, z nichž ustoupil ledovec, pro vznik života v podobě bakterií, řas, mechů a lišejníků. Tato takzvaná kolonizace tuleních mumií přitom nemá jednoznačná pravidla. Dobré podmínky pro ni jsou, pokud jsou ostatky umístěny ve vlhkém prostředí. Zjistili to vědci z brněnské Masarykovy univerzity, která již jedenáct let provozuje na Rossově ostrově nedaleko Antarktidy Mendelovu polární stanici. Výzkum zveřejnili v mezinárodním vědeckém časopise Antarctic Science.
"Ukázalo se, že kolonizace mumií nemá jednoznačná pravidla a nejvíc záleží na jejich poloze. Pokud se vyskytují na suchých místech, je doba rozpadu pomalá, naopak, kde je vyšší vlhkost, jsou rozpad mumií a jejich kolonizace rychlejší," řekl botanik a účastník několika antarktických výprav Miloš Barták.
Vědci nalezli v okolí Mendelovy stanice zhruba 500 tuleních ostatků. Mnohé z nich byly ve vnitrozemské části ostrova. Snažili se zjistit, proč je tomu tak a jak je možné, že některé jsou porostlé rostlinami nižšího řádu a jiné nikoli. Z ostatků zajistili v minulosti vzorky, které zkoumali v laboratořích. Ukázalo se, že jde o tuleně uhynulé za posledních sto let.
Velký počet mrtvých tuleňů lze podle nich vysvětlit tím, že tato zvířata uhynula v období brzkého antarktického léta, tedy od října do listopadu. Tuleni připlavali brzy, ale záhy za nimi zamrzlo moře a přes led se nemohli dostat na vodní plochu. Proto se vydali na desetikilometrovou cestu přes ostrov. Na druhé straně se chtěli dostat k vodě. Část tuleňů při tom uhynula. Některé kostry našli vědci až osm kilometrů od místa, kde vyplavali na břeh. "Není vyloučeno, že někteří tuleni náročnou trasu po souši možná zvládnou. To se asi nedovíme," řekl geograf z Masarykovy univerzity Daniel Nývlt.
Výzkum zaměřený na tulení ostatky a jejich význam v polárních oblastech se v budoucnu zaměří na to, zda v půdě v okolí tuleních mumií přetrvává vyšší množství živin. Vědci zkoumají v Antarktidě také změnu klimatu, stav ozonové vrstvy, systém odledňování krajiny a antarktické oázy, což jsou oblasti, na nichž po ústupu ledovců vzniká život v podobě řas a mechů.
Ostatky tuleňů napomáhají v polárních oblastech růstu vegetace
Věda a technika
12. 12. 2015 13:25Ilustrační foto.
Autor: ČTK Foto: ČTK
Další čtení
Zrychlete svoji práci a načítání her s úložištěm od Samsungu
Věda a technika
14. 1. 2025
Studenti z VUT Brno mají podporu ESA v přípravě mise zkoumající sinice
Věda a technika
13. 1. 2025
MSI na veletrhu CES 2025 představuje novou řadu notebooků s grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 50
Věda a technika
10. 1. 2025