Zvířata podobná krokodýlům už žijí na Zemi od konce období triasu, před dvěma sty miliony let. Jako téměř každá skupina živočichů zažili lepší i horší časy. Vědci teď tvrdí, že odhalili příčinu, proč se někdy odvažovali do oceánů a jindy zase stahovali zpět.
Současní krokodýlové jsou vesměs vázáni na sladkou vodu. Výjimky tvoří z třiadvaceti druhů dva - krokodýl mořský a krokodýl americký. Ani jeden z nich však není vyloženě oceánský. Odvažují se ale do oceánu a v případě prvního zmíněného druhu je zaznamenána rekordní námořní plavba dlouhá 590 kilometrů. V minulosti žili na naší planetě příbuzní dnešních krokodýlů, kteří trávili v moři většinu života. Stalo se to celkem čtyřikrát. Mořští krokodýli po nějakém čase vždycky vymřeli. Skupina vědců vedená Jeremym Martinem z bristolské univerzity teď přišla s teorií, co jejich mořské výpady řídilo.
Podle výzkumu, který vědci zveřejnili v časopise Nature Communications, krokodýlové osidlovali oceány v teplejších obdobích a stahovali se z nich, když se zeměkoule ochlazovala. "Mysleli jsme, že každá z těchto evolučních událostí měla jinou příčinu. Nicméně to vypadá, že mají společné rysy," prohlásil Jeremy Martin.
Vědci srovnali vývoj krokodýlů s teplotou oceánů během posledních dvou stovek miliónů let. Jako teploměr použili zastoupení různých izotopů kyslíků v rybích fosiliích. Izotopy jsou varianty téhož chemického prvku, které mají v jádře různý počet neutronů. Teplota vody ovlivňuje jejich vzájemný poměr.
Z výsledků srovnání vyplývá, že krokodýlové byli celý svůj vývoj závislí na teplotě vody. Současné druhy jsou na tom stejně. Zajímavou výjimku ovšem tvoří skupina označovaná vědeckým jménem Metriorhynchidae, která žila ve střední juře. Tato zvířata přežila ochlazení, která by jejich ostatní příbuzné vyhubilo. Paleontologové teď mohou přemýšlet, jak to udělala.