Drobná krevetka, která tyrkysově světélkuje, anebo rybka s "lidskou tváří" a dlouhým ocasem. To jsou některé z novinek mezi akvarijními tvory, které se koncem tohoto týdne představí na tchajwanském akvaristickém veletrhu. Uspokojit mohou všechny, kdo touží po hodně nezvyklém, doma chovaném zvířátku, pokud je tedy nezaskočí cena, která je vyšší než kdyby byli nově vyšlechtění živočichové ze zlata.
Krevetka Blue Velvet, která tyrkysově září, byla vyšlechtěna z oblíbeného druhu s latinským jménem Neocaridina heteropoda, jenž má průhledné tělo a červenou hlavu. "Objevili jsme v těchto průhledných krevetkách geny modré barvy a pokusili jsme se je zesílit," řekl šlechtitel I Čch'-tchaj. "Po roce se modrá barva krásně ukazuje, ale samozřejmě je tu ještě prostor pro vylepšení," dodal.
Dalším novým druhem, který I Čch'-tchaj vyšlechtil, je "čokoládová krevetka", jež je křížencem mezi krevetkou kantonskou (Caridina cantonensis), krevetkou kantonskou poddruhu "včela" a původními tchajwanskými horskými krevetkami. U ní se už nyní objevuje hnědá barva, ale potrvá ještě šest až sedm let, než se geny stabilizují natolik, že výsledkem bude drobný, čokoládově zbarvený mořský živočich, uvedl I Čch'-tchaj.
Na veletrhu se představí také drobné svítící rybky, u nichž bylo fluorescenčního efektu dosaženo genetickou modifikací - vpravením genů medúz a korálů. "Dorůstají jen maximálně dvou centimetrů, ale jejich těla září velmi jasně, už když jsou centimetr dlouhé," řekl šlechtitel rybky Lin Jü-chou. "Hodí se zvláště dobře pro malá akvária pro děti," dodal.
Tchaj-wan vyváží více než 80 procent akvarijních živočichů do zahraničí. Kdo by měl zájem o některou z novinek, musí ale sáhnout hodně hluboko do kapsy. Genotypy obou krevetek se v on-line aukci dražily za 16 tisíc tchajwanských dolarů (asi 9500 korun), a protože jedna krevetka váží méně než gram, jsou centimetr dlouzí tvorečkové dražší než zlato, které se dnes na světových trzích obchoduje za zhruba 1640 dolarů (28 800 korun) za unci (28 gramů).