Modernizaci za 15 milionů korun má za sebou šlechtitelská stanice v osadě Střížovice u Turnova, která patří Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) Akademie věd ČR. Stanice šlechtí jabloně s odolností vůči vážným houbovým chorobám. Modernizace zefektivní práci zdejších šlechtitelů, takže nové odrůdy budou moci vytvářet rychleji než dosud, řekl za ÚEB Jan Kolář.
Odrůdy vzniklé ve Střížovicích se pěstují v Evropě, USA, Chile, Jihoafrické republice a na Novém Zélandu. Ročně se prodá přes milion stromků. Jablka odrůdy Opal dokonce letěla i do vesmíru - NASA je v lednu 2015 poslala astronautům na Mezinárodní vesmírnou stanici.
Modernizace šlechtitelské stanice už byla nutná, od jejího vzniku v roce 1958 se do ní příliš neinvestovalo. "Za výsledných asi 15 milionů korun se podařilo vybudovat vytápěný skleník a chladicí halu pro uskladnění jablek. Rovněž jsme rekonstruovali stávající budovy a postavili novou čistírnu odpadních vod," uvedl ředitel ÚEB Martin Vágner.
Moderně vybavený skleník umožňuje automatickou regulaci teploty, světla, závlahy a vlhkosti vzduchu. "Vysévat budeme v novém skleníku již v lednu, abychom přibližně v šesti až sedmi týdnech semenáčky uměle naočkovali strupovitostí a před výsadbou do sadu vyselektovali jen odolné rostliny," uvedl vedoucí stanice Radek Černý. Střížovická stanice vytváří odrůdy rezistentní proti strupovitosti a padlí jabloňovému, nejzávažnějším houbovým chorobám jabloně. "Rezistence je schopnost rostliny překonat nebo významně ovlivnit aktivitu původce onemocnění ve srovnání s citlivými odrůdami pěstovanými za podobných podmínek. Nejedná se o stoprocentní odolnost - i u rezistentních odrůd se mohou pod silným tlakem patogenů projevit některé příznaky choroby. Bývají však mírnější a nepůsobí tak velké škody," řekl vedoucí stanice.
I přes dosavadní úspěchy se šlechtitelé ze Střížovic snaží vytvářet nové odrůdy. "Abychom se prosadili na trhu, musíme kromě zdravotního hlediska nadále zlepšovat hospodářské vlastnosti našich odrůd, jako jsou růstové vlastnosti, vysoká a pravidelná plodnost, kvalita plodů nebo skladovatelnost," uvedl Černý. Dalším důvodem je podle něj to, že šlechtění na rezistenci je nepřetržitý závod s patogenem. "Ten každou obranu rostliny časem překoná, je tedy nutné hledat nové geny zajišťující stabilní odolnost. A za třetí, hledáme i nové směry šlechtění. Nyní třeba intenzivně pracujeme na rezistentních odrůdách jabloně se sloupcovitým vzrůstem. Mají malé nároky na prostor, jsou proto ideální pro zahrádkáře," dodal.