Zná to každý pejskař: sotva jeho čtyřnohý kamarád vyleze z vody, otřese se důkladněji než pohádkový oslíček. A jeho pán aby se šel převléknout. Vědci pomocí vysokorychlostní kamery zkoumali zákonitosti tohoto pohybu a zjistili, že zvířata si počínají velice efektivně.
Podobným pohybem jako psi se vody v srsti zbavují všichni suchozemští savci. I když některým, například klokanům, to kvůli jejich odlišné anatomii jde hůře. Je to racionální chování, protože mokrá srst rychle odvádí z těla teplo a zvláště v chladných dnech může být životně důležité zbavit se vody co nejrychleji a nejdůkladněji.
Pohyb mokrých zvířat studovali vědci z Georgia Institute of Technology v Atlantě, kteří nedávno publikovali i výsledky výzkumu komárů zasažených dešťovými kapkami. Své nejnovější poznatky publikují v časopise Journal of the Royal Society Interface. Vysokorychlostní kamerou natáčeli šestnáct druhů savců. Vedle psů například myši, potkany, medvědy, tygry nebo klokany.
Ukázalo se, že každé zvíře volí takovou frekvenci pohybu, aby se vody zbavilo s dostatečnou účinností, ale zároveň zbytečně neplýtvalo energií. Je nutno vyvinout odstředivou sílu, která překoná povrchové napětí držící vodu "přilepenou" k srsti. Čím je zvíře menší, s tím větší frekvenci musí vyvinout, protože velké tělo má větší poloměr, takže dostatečnou rychlost na konečcích chlupů lze dosáhnout snadněji. Myš se otřepe asi třicetkrát za sekundu, medvědům nebo tygrům to stačí čtyřikrát.
Zvířata běžně vyvinou sílu, která mokré chlupy vystaví přetížení odpovídajícímu až sedmdesátinásobku pozemské gravitace. Během čtyř sekund se zbaví až 70 procent vody. Se snižujícím se množstvím vody efektivita pohybu rychle klesá, takže zvířata neztrácejí zbytečně energii a zbytek vlhkosti nechají jednoduše vyschnout.
Některým druhům napomáhá, že kůže je na těle poměrně volná, takže se setrvačností pohybuje o něco déle než svaly pod ní, čímž v srsti vzniká stejný efekt jako při prásknutí bičem - pohyb se prudce zastaví a voda je odstředivou silou vymrštěna od těla.
Potkana vědci sledovali i rentgenem:
Klokan zjevně není schopen otřásat celým tělem. Žije však v teplém klimatu a efektivita sušení pro něj není tak důležitá jako pro řadu jiných druhů:
Vědci postavili i "robotického psa" - technické zařízení, které jim umožnilo sledovat pohyb vody v přesně definovaných laboratorních podmínkách: