V Česku se postupně zvyšuje ochrana vzácných ptáků před usmrcením na stožárech vysokého napětí. Česká ornitologická společnost spolupracuje při omezení hrozícího nebezpečí dlouhodobě s firmou ČEZ a kontakty navázala také se společností E.ON.
V Česku zahynou po zásahu elektrickým proudem ročně tisíce ptáků. Smrt hrozí především dravcům - od poštolek až po orly, ale také volavkám nebo čápům.
Ptáci sedají na stožáry vysokého napětí především v zemědělské krajině bez lesů nebo na území s rybníky. Odpočívají tam a vyhlížejí kořist. Pokud se dotýkají pouze jednoho vodiče s vysokým napětím, nic se jim nestane. Když ale souběžně zavadí o druhý vodič nebo o stožár, popálí je elektrický proud.
Ornitologové vědí, kde ptáci hynou na stožárech nejčastěji, ale přesná statistika není. "Usmrcené ptáky nelze spočítat. Na místa, kde po zásahu elektrickým proudem padají k zemi, se kromě jiného stahují predátoři a požírají jejich těla," vysvětlil Viktora.
"Mezi rizikové oblasti patří například jižní Morava, Třeboňsko, přehradní nádrže Nechranice a Rozkoš či území na západ od Jizerských hor," upozornil Viktora.
Rizikové oblasti
Elektrická vedení ČEZ pokrývají asi dvě třetiny republiky, zhruba třetinu země pokrývá E.ON a zlomek Pražská energetika. ČEZ zatím zabezpečil necelých deset procent ze svých 600 tisíc stožárů. "Vytipovali jsme pro ČEZ území, kde ptákům hrozí největší nebezpečí," říká tajemník České ornitologické společnosti Lukáš Viktora. ČEZ má jen v ptačích oblastech Natura 2000 téměř 3300 kilometrů vedení vysokého napětí.
Novela energetického zákona ukládá, aby se do patnácti let objevila zařízení na ochranu ptáků na všech elektrických vedeních v Česku. "ČEZ zabezpečil loni 3284 stožárů, letos počítáme s ochranami na dalších 4154 stožárech. Náklady na zabezpečení stožárů dosáhly loni 17,5 milionu korun, letos půjde o dalších 18 milionů korun. V letech 2009 až 2013 vložíme do ochrany ptáků více než 100 milionů korun," říká Jiří Koutecký ze společnosti ČEZ Distribuce. Nejvíce ochranných prvků umístí letos ČEZ na stožáry v Libereckém kraji - více než dva tisíce.
Foto: ČTK