Z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě v úterý odstartovala raketa soukromé americké společnosti SpaceX Falcon Heavy s nákladem 24 experimentálních družic. Jde o třetí start této rakety a zároveň první, který si objednalo americké ministerstvo obrany. Data shromážděná z mise by měla potvrdit, že raketu Falcon Heavy bude moci v budoucnu Pentagon využívat.
Raketa Falcon Heavy, která je nejsilnějším nosičem současnosti, se vydala na cestu do vesmíru v 2.30 místního času (8.30 SELČ). To je o tři hodiny později, než se původně plánovalo.
Pro úterní misi Falcon Heavy společnost SpaceX znovu použila dva pomocné vzletové stupně z druhého startu, které se v dubnu v pořádku vrátily na Zemi. Oba pomocné stupně se i dnes úspěšně oddělily od rakety a přistály několik minut po startu v areálu mysu Canaveral. Centrální část prvního stupně rakety Falcon Heavy při úterním návratu na Zemi minula plovoucí plošinu v Atlantském oceánu, což ale nelze považovat za neočekávanou událost vzhledem k složitosti celého projektu, uvedl SpaceX.
Společnost SpaceX vizionáře Elona Muska označila dnešní start rakety za jeden z nejnáročnějších, o který se firma kdy pokusila. Satelity, které raketa vynesla, mají být umístěny na tři různé oběžné dráhy.
Družice patří různým agenturám, včetně amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA), laboratoří amerického ministerstva obrany či univerzit.
Jeden ze satelitů NASA nese atomové hodiny, které Národní úřad pro letectví a vesmír testuje za účelem lepšího a jednoduššího navigování ve vesmíru. Pomocí těchto hodin (Deep Space Atomic Clock) bude kosmická loď pohybující se ve velké vzdálenosti od Země sama o sobě schopna zjistit, kde se nachází. Další družice NASA zase testuje ekologický pohon pro rakety a satelity.
Nosná raketa Falcon Heavy má vypustit i malý satelit americké neziskové organizace Planetary Society, zabývající se výzkumem vesmíru. Vesmírný aparát LightSail bude testovat technologie pro solární plachtění. V budoucnu se počítá s tím, že některé vesmírné sondy budou jako pohon využívat tlak záření dopadajícího na velké odrazivé plochy připomínající plachty lodí. První zkušební let této sondy uskutečnila firma v roce 2015.
Těžká raketa Falcon Heavy, kterou v parametrech pro hmotnost nákladu překonává jen legendární americký Saturn V, vznikla rozšířením menší nosné rakety Falcon 9 o dva pomocné vzletové raketové stupně. Falcon 9 je v prvním stupni vybaven devíti motory, Falcon Heavy jich má trojnásobek.
První testovací let rakety Falcon Heavy provedla společnost Space X loni v únoru. V nákladovém prostoru tehdy měla elektromobil Tesla Roadster, který obíhal po dráze kolem Slunce.
V dubnu podnikla raketa Falcon Heavy svůj první komerční let. Na oběžnou dráhu vynesla saúdskoarabskou telekomunikační družici ArabSat 6A.