Rostoucí počet patentových přihlášek od českých vynálezců a podniků u Evropského patentového úřadu (EPO) v posledních letech ukazuje, že Česko má silný inovační potenciál. Řekl to ve čtvrtek na tiskové konferenci v Praze prezident EPO António Campinos. Pořádala se ke konferenci ke 100. výročí Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV).
Loni podle Campinose vzrostl počet přihlášek od českých firem o 17,5 procenta. Většina z nich pocházela mimo jiné z farmaceutického průmyslu, biochemie, energetiky či lékařství. V celkovém žebříčku přihlašovatelů se však ČR pohybuje zatím v jeho druhé polovině.
Zájem o evropské patenty se zvyšuje podle Campinose obecně. "Roste poptávka po patentové ochraně. Investoři a firmy považují Evropu za atraktivní a hodnotný technologický trh, na kterém chtějí inovovat a investovat," uvedl. Podle ředitele Úřadu EU pro duševní vlastnictví (EUIPO) Christiana Archambeaua mají například malé a střední podniky, které registrovaly alespoň jednu ochrannou známku, o 13 procent větší pravděpodobnost, že v budoucnu rychleji porostou.
Campinos dále řekl, že v EU zhruba 40 procent pracovních příležitostí vytvářejí podniky, které využívají patenty, ochranné známky a práva k průmyslovým vzorům. Proto se podle něj musí v Evropě nastavit silný a současně dostupný a jednoduchý systém ochrany práv duševního vlastnictví.
ČR je členem EPO od roku 2002, evropská organizace má 38 členů. Přihlášky evropskému patentovému úřadu přicházejí ale z 53 procent z mimoevropských zemí, zejména z USA, Japonska, Číny a Jižní Korey, z evropských zemí pak ze Švýcarska, Nizozemska, Británie a především Německa. Česko se však v žebříčku přihlašovatelů u EPO stále pohybuje až ve druhé polovině. Počet českých přihlášek se nicméně rok od roku zvyšuje, předloni jich u EPO podali tuzemští vynálezci a firmy 205. Oproti roku 2008 počty vzrostly o 85 procent. Roste i v USA. Předloni v USA podali Češi 564 přihlášek - téměř třikrát více než v roce 2008 - a získali 284 amerických patentů.
Další rezervy mají Češi například v tom, že nedostatečně využívají mezinárodní systém o patentové spolupráci. Nazývá se Patent Cooperation Treaty (PCT) a umožňuje jednou patentovou přihláškou založit potenciál pro budoucí ochranu až ve 152 zemích. Dává vynálezci až třicetiměsíční lhůtu na to, aby si rozmyslel, zda bude do patentové ochrany dále investovat.