Klima na Zemi se na pólech otepluje ještě rychleji, než vědci očekávali. Ledová pokrývka na Severním pólu letos v létě tála rekordní rychlostí. Pro arktickou oblast to bylo zlověstné léto. Například poprvé v dějinách mohly lodi proplout Severním ledovým oceánem i přes oblasti, které ještě nedávno tvořila souvislá ledová plocha, uvedl oceánograf Michael Steele.
Ještě v roce 1980 byl Severní pól pokryt ledovou vrstvou zhruba velikosti kontinentálních Spojených států. Letos v létě by však tato plocha nestačila pokrýt ani státy západně od řeky Mississippi. "Je to hrozný úbytek, ale samozřejmě se naskýtá otázka, jak se to stalo," upozornil Donald Perovich z laboratoří americké armády v New Hampshire, které se zabývají výzkumem studených oblastí.
Taje i Grónsko
I z ledové pokrývky na Grónském poloostrově se rozpustilo o zhruba 17 miliard tun ledu více než dosud největší množství. Celkem to bylo více než půl biliardy tun ledu. A objem ledu v Arktidě na konci léta byl poloviční oproti stavu před čtyřmi lety, jak ukazují satelitní snímky amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír. Stejně tak se začíná oteplovat zmrzlá půda Aljašky, ačkoliv se zatím ještě nerozpouští.
Otepuje se klima i oceány
S tím, jak stoupá teplota vod v Tichém a Atlantském oceánu, přesunují se teplejší vody do Severního ledového oceánu. To přispívá k rozpouštění polární ledové vrstvy, která se letos pohybovala ve vodách o 3,5 stupně Celsia teplejších než je historický průměr, vysvětlil Steele.
Podle Johna Walshe z Aljašské univerzity ve Fairbanksu "vody, které cirkulují pouhých 200 metrů pod hlavní ledovou masou, jsou nyní výrazně teplejší než před pouhými pěti lety".
Už loni dva špičkoví vědci překvapili své kolegy tvrzením, že arktický led se rozpouští tak rychle, že by mohl zmizet úplně do roku 2040. Avšak v tomto týdnu klimatolog NASA Jay Zwally prohlásil, že "Severní ledový oceán by mohl zůstat zcela bez ledu už ke konci léta 2012".
Některé z dopadů oteplování této oblasti už zaznamenávají lidé za polárním kruhem. Společnosti začínají využívat přírodní zdroje v nově odkrytých oblastech a pobřežní městečka a vesnice zoufale bojují s erozí v důsledku zvedání hladiny vod.
Vědci nejsou přesvědčeni ani o schopnosti lidstva pomoci vytvořit studenou zimu natolik brzy, aby to pomohlo znovu zmrazit ledový pokryv.
Ilustrační foto: www.daolnwod.com