Drony opylují květiny. Nahradíme včely, tvrdí vědci

Věda a technika
1. 3. 2017 06:00
Japonští vědci vytvořili "včelí" dron (ilustrační foto).
Japonští vědci vytvořili "včelí" dron (ilustrační foto).

Bzučí, létají podobně jako včely a dokonce opylují květy. S revoluční novinkou přišel tým vědců z Japonska, kteří si od nového vynálezu slibují vyřešení nemilého problému. Nedostatek včel trápí spoustu oblastí, a tak vědci vytvořili dron, který pomůže v budoucnu nahradit opylující hmyz všude tam, kde je to potřeba. Informaci uvedl web New Scientist.

Ekologové už dlouhá léta upozorňují na velký úbytek hmyzu, který má za úkol opylovat rostliny. Za rapidním poklesem hmyzí populace jsou podle odborníků zejména klimatické změny a také pesticidové nástřiky na květinách. Speciální dron by mohl tento problém vyřešit.

Společně se svými kolegy ho navrhl Eidžiro Mijako z japonského Národního institutu pro industriální studia a technologie. Speciální "opylující" drony jsou podobné těm běžným. Mají také malé vrtulky, jsou na baterie, měří čtyři centimetry. Oproti "normálním" včelám, které váží asi desetinu gramu, má dron hmotnost přibližně 15 gramů.

"Elektronické" včely mají zatím jednu větší nevýhodu, nejsou zatím schopné samostatně opylovat rostliny, neboť jsou dálkově ovládány člověkem. Vědci však slibují, že v budoucnu bude i tento problém vyřešen. Mají v plánu do dronu zabudovat GPS a speciální kameru, díky nimž budou stroje moc identifikovat místa, kde je nedostatek včel, a v případě potřeby se ujmou opylování.

Nepotřebuje nektar

Jak by měl stroj fungovat v praxi? Ve spodní části má zabudovanou štětinku, která je údajně vyrobena z koňské srsti. Ta při kontaktu s květinou roznese získaný pyl na jinou rostlinu. V praxi je to vlastně stejné jako u "normálních" včel - jen s tím rozdílem, že dron nepotřebuje z dané rostliny dostat navíc nektar.

"Doufáme, že tímto vynálezem pomůžeme vyřešit problém s poklesem včelstev," uvedl Mijako. Podle něj se ale vůbec neuvažuje nad tím, že by přístroje v budoucnu úplně nahradily opylující hmyz. "Chceme, aby se včely a drony využívaly současně," uzavřel vědec.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ