Elektronická "kůže" pohlídá životní funkce pacientů

Věda a technika
15. 8. 2011 17:21
Elektronická membrána je tenká jen 0,05 milimetru. Ke kůži pevně přilne.
Elektronická membrána je tenká jen 0,05 milimetru. Ke kůži pevně přilne.

Téměř neviditelná membrána, která přilne ke kůži jako dočasné tetování, může nahradit objemné a nepohodlné elektrody používané pro sledování tělesných funkcí. Propojení elektroniky s živým organismem nabízí i další využití - od umělých končetin s citlivým hmatem po snadné ovládání počítače ochrnutými pacienty.

Elektrody monitorující mozkovou činnost nebo funkci svalů překážejí pacientům a komplikují práci lékařům. Například ve spánkové laboratoři, jejímž úkolem je odhalit fyziologické příčiny problémů se spánkem, dostane člověk na hlavu tolik elektrod, že s nimi usne jen stěží. Další pacienti si stěžují na podráždění kůže, vlastní kapitolu představují obtíže spojené s monitorováním životních funkcí u malých dětí.

Inženýři a vědci z Illinoiské univerzity ve spolupráci s odborníky z dalších výzkumných institucí ve Spojených státech, Číně a Singapuru představili v časopise Science možné řešení. Vytvořili monitorovací systém v podobě membrány tenké jako lidský vlas – méně než pět setin milimetru. Pacient o něm prakticky neví.

Jako gekon na skle

Do membrány je možné zabudovat obvody sestavené z různých elektronických součástek.Na vrstvičku pružného polyesteru umístili elektronické součástky – miniaturní senzory, indukční cívky, vysílače a přijímače... Jsou tak tenké, že si výsledný systém zachovává pružnost a ohebnost polyesterové membrány. Napomáhá tomu i složité vinutí vodičů, které se při ohybu jen tak nepolámou.

Membrána přilne ke kůži a pevně se s ní spojí čistě na fyzikálním principu, bez nutnosti použít nějakou lepivou látku. Spojení zajišťují van der Waalsovy síly – slabé přitažlivé síly mezi atomy, které sice nejsou tak pevné jako klasická chemická vazba, ale pro tyto účely zcela dostačují. Stejné síly udrží gekona na hladkém skle. A spojují i dva řetězce v molekule DNA.

Hlídá, vnímá, komunikuje

Membrána se přizpůsobí tlaku stejně jako pokožka.Zařízení při testech na kůži vydrželo pracovat 24 hodin bez poškození a bez podráždění pokožky. Vědci byli jeho prostřednictvím schopni měřit srdeční tep, mozkovou činnost i elektrické projevy svalové práce stejně spolehlivě jako za použití velkých elektrod.

Do budoucna autoři uvažují i o využití pro hmatové senzory na umělých končetinách. "Elektronická pokožka" nemusí informace z těla a okolí pouze přijímat. Může je i zpracovávat a předávat dál. Ochrnutí pacienti by tak mohli například ovládat počítač pomocí jemných pohybů funkčních svalů na obličeji.

Elektroniku v membráně je možné dobíjet bezdrátově elektromagnetickou indukcí. Budoucí vývoj by měl přinést další miniaturizaci baterií, případně i piezoelektrické dobíjení přeměnou mechanické energie pohybu pacientova těla na elektřinu.

Elektronické zařízení na těle vypadá jako hi-tech tetování.

Autor: - von -Foto: John A. Rogers

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ