I stěny mohou mluvit, tvrdí vědci

Věda a technika
11. 12. 2014 11:45
Od časů plnících per se skrytými mikrofony se technika odposlechů značně vylepšila (ilustrační foto).
Od časů plnících per se skrytými mikrofony se technika odposlechů značně vylepšila (ilustrační foto).

Získat zvukové údaje z němého filmu se podařilo inženýrům z Americké katolické univerzity ve Washingtonu, D. C. Závěry své práce, při které použili poměrně jednoduchou optickou techniku, publikovali v posledním vydání časopisu Optical Engineering.

Nová metoda využívá proces lícování obrazů, tedy vzájemného porovnávání jednotlivých snímků a následného umístění jednotlivých bodů předmětů do společné soustavy souřadnic. Takto vytvořený 3D model vědcům umožnil na záznamu z vysokorychlostní kamery sledovat kmitání povrchu předmětů, které stály v cestě vzduchem se šířícím zvukovým vlnám.

"Jedním z velmi zajímavých aspektů této práce je schopnost obnovit mluvené slovo z videozáznamu předmětů v místnosti," uvedl k tomu účastník projektu Reiner Eschbach na stránkách Mezinárodní společnosti pro optiku a fotoniku (SPIE). Dodal také, že tato studie pravděpodobně spustí další vlnu podobných výzkumů.

Práce amerických inženýrů se od ostatních studií na toto téma liší hlavně tím, že použitá metoda je časově výhodnější než jiné, složitější techniky. V budoucnosti by se tak dala využívat v praxi, například bezpečnostní složky by s její pomocí mohly z poměrně velké vzdálenosti získávat informace o rozhovorech v budovách. Nyní je ovšem vývoj pouze na začátku.

"V současné době techniku vylepšujeme, abychom zvýšili její přesnost a citlivost. Provádíme měření v reálném čase a odstraňujeme rušení z jiných zdrojů," vyjádřil se na webu SPIE jeden z autorů studie Zhaoyang Wang.

Autor: Kamila ŽihlováFoto: ČTK/Zavoral Libor

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ