Odborník z DAKO-CZ
Jak brzdí vlaky? Zeptali jsme se experta
03.03.2017 13:01
Když se od vlakové soupravy oddělí vagón, sám zabrzdí a zastaví. Jak je to možné a jak fungují brzdy ve vlacích, ať už brzdí strojvůdce, nebo třeba pasažér zatáhnutím za ruční brzdu? Problematiku vysvětluje Stanislav Pechar, vedoucí zakázkové konstrukce společnosti DAKO-CZ, jediného výrobce vlakových brzd v Česku.
"Brzdění vlaků způsobuje změna tlaku vzduchu v brzdovém potrubí, přičemž srdcem brzdy je rozvaděč," říká Stanislav Pechar, jenž se konstrukci brzdových systémů v DAKO-CZ věnuje celou svojí profesní kariéru.
Dnes, v případě potřeby, brzdí celá vlaková souprava. V počátcích železnice ale brzdila pouze lokomotiva, a to buď mechanickou ruční brzdou, nebo pomocí páry tak, že se obrátil chod parního stroje a kola lokomotivy se točila proti směru jízdy. To ovšem postupně přestalo stačit, a tak bylo na plošině v přední části tažených vozů zřízeno pracoviště brzdaře. Ten po signálu od strojvůdce mechanicky utáhl kliku brzdy.
Od brzdařů k samočinným brzdám
Takto ale nešlo zařídit, aby vlaky brzdily rovnoměrně, docházelo k podélným rázům a hrozilo přetržení soupravy. Proto se postupně vyvinula samočinná tlaková brzda, díky níž celá souprava brzdí současně. Vynalezl ji George Westinghouse v USA v roce 1869 a o tři roky později byla patentována.
Postupně vznikla řada typů vlakových brzd, které se po první světové válce na základě rozhodnutí Mezinárodní železniční unie musely stát kompatibilními. V principu fungují tak, že brzda využívá stlačený vzduch k přenosu energie pro brzdění a zároveň i k ovládání brzd na všech vozidlech soupravy. Vlastní brzdění se pak děje prostřednictvím zdrží přitlačovaných na jízdní plochu kola, resp. čelistí na kotouče u kotoučových brzd.
V předválečném Československu se používaly nejčastěji brzdy navržené srbským inženýrem Božičem, které se vyráběly v plzeňské Škodě. Po druhé světové válce začala výroba a montáž přístrojů tlakovzdušné brzdy v továrně Kovolis Hedvikov. V roce 1949 tam vznikla vývojová skupina v čele s konstruktérem Josefem Daňkem, jejímž úkolem bylo vyvinout nový československý systém tlakovzdušné brzdy.
"V roce 1954 byly brzdové rozvaděče DAKO C předvedeny brzdové subkomisi Mezinárodní železniční federace a o dva roky později byly od rozváděče DAKO C odvozené rozvaděče CV a CV1 homologovány pro mezinárodní provoz. Brzda byla pojmenována DAKO a v roce 1967 se její výroba přesunula do nového závodu u nádraží v Třemošnici, který získal stejné jméno," říká Stanislav Pechar.
Jak funguje brzdění
Vlak začne brzdit, když dojde k poklesu tlaku v hlavním potrubím, jímž je propojena celá souprava. Z hlavního vzduchojemu se hlavní potrubí naplní vzduchem o tlaku 5 barů. Přes rozvaděče jednotlivých vozidel se stejně natlakují i jejich pomocné vzduchojemy a další, menší vzduchojemy sloužící k regulaci brzdění. Brzdové válce zůstávají prázdné.
"K brzdění dojde v momentě, kdy se sníží tlak v hlavním potrubí. Rozvaděče na jednotlivých vozech zareagují a vpustí stlačený vzduch z pomocných vzduchojemů do brzdových válců, dojde k přitisknutí zdrží na kola, případně k sevření brzdových kotoučů čelistmi. K tomu dojde jak při brzdění strojvůdce, který ovšem může regulovat intenzitu, tak při takzvaném rychločinném brzdění, tedy při stržení záchranné brzdy nebo při porušení celistvosti hlavního potrubí, například při přetržení soupravy," vysvětluje Stanislav Pechar.
Brzdit ovšem mohou vlaky jen určitou rychlostí, aby neohrozily pasažéry nebo náklad, zároveň nemůže dojít k úplnému zablokování kol, které by způsobilo vznik plošek na kolech vozů. Pro ilustraci. Souprava z rychlosti 160 km/h zastaví zhruba za devět set metrů.
Společnost DAKO-CZ, člen holdingu Czechoslovak Group, dodává brzdové systémy a komponenty pro nákladní a osobní vozy, příměstské jednotky, lokomotivy, vozy metra i tramvaje. Roční tržby dosahují bezmála 900 milionů korun, přičemž až 70 % tvoří zahraniční zakázky. Brzdové systémy této ryze české společnosti reprezentuje značka DK uvedená na boku vagónu. Brzdami DAKO jsou vybaveny kolejová vozidla nejen v Evropě, ale také například v Alžíru, Malajsii, Indonésii. Společnost DAKO-CZ dodávala brzdy na vlakové soupravy v Tibetu nebo soupravy metra v Kuala Lumpur.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.