Výzkumní pracovníci z Cambridge vytvořili on-line hru s názvem Bad News, jejímž cílem je, aby se stal hráč dezinformačním magnátem. Hra osvětluje stinné postupy při tvorbě falešných zpráv a tvůrci věří, že se tak lidé naučí zprávy rozeznávat a filtrovat i v běžném životě. Informaci uvedl server theguardian.com.
"Věříme tomu, že když člověk jednou tu taktiku uvidí a sám ji vlastně použije, tak bude proti takovým zprávám imunní i ve skutečném životě," popsal šéf laboratoře Sander van der Linden. "Chceme lidem nabídnout možnost, aby si sami vyzkoušeli a pochopili, co tito tvůrci "fake news" vlastně dělají," říká.
Hráči pracují s virtuálním Twitterem, prostřednictvím kterého sdílejí pokřivenou realitu a falešné zprávy. Zároveň mají za úkol získat co nejvíce sledujících bez toho, aby kdokoliv odhalil jejich záměr. Proto je důležité snažit se působit opravdu důvěryhodně. Hra je navíc rozdělena do šesti klíčových strategií, přičemž když se hráč osvědčí v jedné z nich, dostane odznak. V rámci hry je možné se stát americkým prezidentem Donaldem Trumpem a vyhlásit válku Severní Koreji.
Very cool!!! Tackling #FakeNews with "Bad News" - an online game researchers designed to expose propaganda tactics via @TheGuardian: https://t.co/ubI8NF4dFz pic.twitter.com/le7vzeDevv
- Felicia Vacarelu (@FeliciaAV) 23. února 2018
Po každém kroku, který se hráč rozhodne udělat, je dotazován, zda je spokojený. Pokud odpoví, že ne, a dokonce se za své činy stydí, hra ho upozorní, že "pokud chce být opravdu mistrem dezinformací, musí se studu zbavit".
Výzkumní pracovníci budou po dobu šesti měsíců sledovat, jak lidé hru hrají, a data na konci výzkumu vyhodnotí. "Myslíme si, že stojí za to, podstoupit riziko, že by mohla mít hra na někoho negativní dopad. Mohlo by se jednat o jednat o jedinečný způsob, jak vzdělávat veřejnost v této oblasti," dodává šéf výzkumu Sander van der Linden.