První závody FPV dronů uspořádala Technická univerzita v Liberci, která se chce podílet na jejich vývoji. Akce si dala z úkol podpořit zájem o tento obor. Řekl to jeden z organizátorů akce Jaroslav Kovalenko, který se věnuje doktorskému studiu na strojní fakultě.
"Pokud bude zájem, rádi bychom odstartovali projekt studentské dronové formule," uvedl Kovalenko. V projektu se chtějí podle něj zaměřit na vývoj. "Máme zázemí k provádění zkoušek, univerzita je na to stavěná. Dá se dosáhnout lepší kvality dronů, než je stávající," dodal.
Do závodu se přihlásily dvě desítky lidí. Většina z účastníků už s FPV drony měla poměrně bohatou zkušenost. "Na jaře jsem začal. To jsem nebyl schopen udržet ho ani 30 vteřin ve vzduchu. A dnes lítám závodní tratě na nějaké určité úrovni," uvedl jeden z účastníků závodu Michal Nývlt.
Nejtěžší je podle něj naučit se ovládat kvadrokoptéru, jak se také FPV dronům říká. "Létá se velkými rychlostmi a je tam poměrně velké zrychlení," uvedl Nývlt. Zařízení se čtyřmi vrtulemi se ovládá na dálku. Kam kvadrokoptéra letí a jaké překážky jsou před ní, vidí majitel díky speciálním brýlím. Do nich se přenáší obraz z kamery zabudované vpředu na dronu. "Není tak důležitá kvalita obrazu jako rychlost přenosu, aby bylo možné zareagovat," řekl Nývlt. FPV dron je schopen letět rychlostí i přes sto kilometrů v hodině. Závodní kvadrokoptéra podle Nývlta stojí 4 tisíce až tisíc korun, koupit se ale dá i levněji. Pořízení speciálních brýlí vyjde asi na 10 tisíc korun.
Na univerzitě se závodilo mezi budovami na náměstí. Zhruba na půlkilometrovém nepravidelně tvarovém okruhu byly překážky v podobě branek a vlajek. "Brankami musely drony proletět, vlajky obletět," uvedl Kovalenko. Soutěžit mohli jen ti, kteří se svými kvadrokoptérami předtím zvládli slalom mezi sloupy v podzemní garáži univerzity. "Ověřovali jsme si jejich schopnosti. Bylo to z bezpečnostních důvodů, aby s drony nezpůsobili nějakou škodu," dodal.