Rychlejší počítače: světlo nahradí elektrony

Věda a technika
6. 8. 2010 16:58
Konec doby měděné. Data mezi komponenty proudí optickým vláknem.
Konec doby měděné. Data mezi komponenty proudí optickým vláknem.

Zatímco v telekomunikačních sítích se optická vlákna stala standardním řešením, uvnitř počítače se stále prohánějí elektrony měděnými kabely a tištěnými spoji. To se může brzy změnit.

Přenos dat prostřednictvím fotonů je rychlejší a spolehlivější než tradiční "měděné" řešení. Pro komunikaci mezi součástkami jednoho přístroje, například mezi procesorem a pamětí počítače, se však zatím nehodí. Technologie je příliš drahá a objemná.

Experimentální prototyp optického propojení, vyvinutý v laboratořích společnosti Intel, slibuje do budoucna radikální změnu. Obejde se bez externího laseru coby zdroje nosného světelného paprsku. Vše potřebné je založeno na křemíku a integrováno přímo do součástek počítače.

Laser je integrován přímo do součástek počítače.Vysílací prvek je osazen čtyřmi lasery. Paprsek každého z nich může přenášet 12,5 Gb za sekundu, takže celková kapacita dosahuje 50 Gb. Za jedinou sekundu je tak možno přenést data odpovídající celovečernímu filmu v HD rozlišení. Na přijímacím čipu je optický signál převeden zpět do elektrické podoby a dále zpracováván.

Při datových přenosech prostřednictvím elektronů dochází k rychlému znehodnocování signálu. Takové spojení proto musí být co nejkratší a konstruktéři počítačů se snaží umístit jednotlivé komponenty co nejtěsněji k sobě. Optické propojení nabídne mnohem větší svobodu při navrhování počítačů od notebooků po superpočítače, ale i celých datových center. Usnadní se tak i jejich chlazení. Nové řešení přinese nejen vyšší rychlost a spolehlivost, ale i nezanedbatelné ekonomické úspory. Během testovacího provozu data běhala po optických vláknech 27 hodin bez jediné chybičky.

Autor: - von -Foto: Intel

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ