Člověk, který po mozkové mrtvici nebo úrazu páteře ztratil nejen schopnost pohybovat končetinami, ale i mluvit, ovládat mimické svaly nebo řízeně mrkat, nemůže žádným způsobem komunikovat se svým okolím, přestože jeho intelekt zůstal neporušen. Nová technologie nabízí řešení. Klíčem je proudění vzduchu v nosních dírkách.
Pokud nervové poškození nejde tak daleko, že nelze ovládat ani svaly pohybující měkkým patrem, zbývá ochrnutým lidem stále ještě jedna možnost, jak dát okolí najevo svou vůli. Neurobiologové z izraelského Weizmannova ústavu vyvinuli přístroj schopný měřit změny tlaku v nosních dírkách a převádět je na elektrický signál zpracovatelný počítačem.
Pacient má v nose zavedené trubičky a s počítačem komunikuje změnou charakteru dýchání. Příslušný software tyto jednoduché instrukce převádí do podoby jasných povelů. Například dvě rychle za sebou jdoucí popotažení nosem znamenají, že se má vozík rozjet. Prudký nádech následovaný stejně prudkým vydechnutím vozíku řekne, aby zatočil doprava. Podobně lze ovládat například virtuální klávesnici na monitoru a psát e-maily.
Testy se zdravými dobrovolníky ukázaly, že vozík nebo počítač je takto možno ovládat stejně spolehlivě jako rukama, jen pomaleji. Další testy pak potvrdily využitelnost metody i u ochrnutých pacientů. Všichni kvadruplegici pomocí přístroje komunikovali bez problémů a osvědčil se i u dvou ze tří lidí postižených tak, že dýchání pro ně představuje jediný možný způsob komunikace.
Izraelští vědci o svém vynálezu referují v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.