V soutěži uspěla aplikace Hlídač státu. Kdo další byl oceněn?

Věda a technika
30. 11. 2017 12:35
Fotografie z vyhlášení soutěže mobilních a webových aplikací Společně otevíráme data.
Fotografie z vyhlášení soutěže mobilních a webových aplikací Společně otevíráme data.

Fond Otakara Motejla vyhlásil vítěze 5. ročníku soutěže, která oceňuje nejlepší aplikace postavené na otevřených datech. Vítězná aplikace Hlídač státu se díky otevřeným datům zabývá kontrolou financování politických stran, vazbami politických stran na osobní a firemní sponzory, příjmy sponzorů ze státních zakázek a analýzou dat z registru smluv.

Smyslem soutěže je podpořit vznik nových služeb pro veřejnost a zviditelnit společenský a ekonomický potenciál otevřených dat. Do letošního ročníku se přihlásilo 24 mobilních a webových aplikací. Ocenění získává nejlepší studentská aplikace, speciální je Cena Fondu Otakara Motejla. Tři nejlepší aplikace pak přebírají finanční odměnu 20 tisíc korun, 15 tisíc korun a 10 tisíc korun, věcné ceny a exkluzivní mentoring.

Vítězná aplikace Hlídač státu (více zde), jejímž autorem je Michal Bláha, v současnosti představuje nejsilnější nástroj pro kontrolu hospodaření státu a vazeb veřejných institucí a politických stran na osobní i firemní sponzory. Přehledně propojuje aplikace Hlídač smluv, Hlídač politických financí a Hlídač osob, které ukazují, jak velkou roli hrají otevřená
data při kontrole transparentnosti státu a veřejných financí. Všechna data jsou navíc srozumitelným způsobem zpřístupněna veřejnosti, novinářům a úřadům.

Druhé místo v soutěži získala Inventura hlasování ve Sněmovně 2013-2017. Tato volební kalkulačka přehledně, jasně a uživatelsky příjemně zprostředkovává možnost ověřit shodu vlastních postojů s postoji jednotlivých poslanců a poslankyň z uplynulého volebního období. Aplikaci využilo před volbami více než 400 tisíc lidí, což dokazuje výši jejího společenského
dopadu a schopnost napomáhat tomu, aby občané činili ve volbách informovaná rozhodnutí. (více zde)

Třetí místo obsadila Databáze prázdných domů v ČR, která shromažďuje data o zmizelých, zchátralých či zachráněných nemovitostech. Cílem aplikace je záchrana významných staveb, zahájení dialogu s vlastníky a nalezení nového vhodného využití těchto budov (více zde)

V kategorii o nejlepší studentskou aplikaci, která je odměněna sumou 10 tisíc korun, vyhrála Netradiční vizualizace: Volby 2017, kterou připravili studenti Střední školy zemědělské a potravinářské z Klatov. Jejím cílem je netradiční zobrazení informací o volbách do Poslanecké sněmovny. Studenti ukazují informace, které se běžně nepublikují, například průměrný věk kandidátů, nejčastější titul apod. Porota soutěže se shodla na tom, že je velmi cenné, když se na středních školách otevřená data dostávají do výuky. Podobné aktivity podporují u mladých lidí zájem o veřejné dění a schopnost nalézat pro jejich angažovanost relevantní informace a zdůrazňují význam otevřené veřejné správy pro aktivní občanství.

Snímek z vyhlášení cen 5. ročníku Fondu Otakara Motejla.Cenu Fondu Otakara Motejla pro aplikaci, která přispívá k transparentnosti a lepšímu fungování veřejné správy, a sumu 10 tisíc korun převzalo Ministerstvo financí ČR a spolek Otevřená města za jejich aplikaci CityVizor. Jde o příklad unikátní spolupráce veřejné instituce a samospráv, které chtějí sdílet náklady na IT služby. Aplikace je určena obcím a městům a umožňuje jim publikovat údaje o svém hospodaření v přehledné a občanům přístupné podobě. Porota oceňuje nejen to, že zvyšuje transparentnost obcí, ale i to, že je dostupná jako opensource, čímž šetří veřejné finance a ukazuje na důležitost sdílení technologií mezi úřady.

"Trendem 5. ročníku soutěže je další zvýšení společenského dopadu vítězných aplikací. Hlídač státu doslova pomáhá otevírat (či alespoň nepřivírat) oči nad hospodařením státu - jeho objevy a nástroje slouží jako "informační servis" pro řadu novinářů. Druhé místo pro Inventuru hlasování je zasloužené i za množství lidí, které oslovila před parlamentními volbami. Aplikace Prázdné domy kromě toho, že ukazuje, jak rychle a ve velkém přicházíme o část kulturního dědictví, je zajímavá také tím, že kromě otevřených dat využívá sběr informací od uživatelů webu napříč Českem.Propojení opendat a crowdsourcingu je zajímavý trend, který ukazuje, že otevřená data krom jiného dokáží podnítit občany k participaci ve prospěch něčeho většího," říká Michal Tošovský z Fondu Otakara Motejla.

Autor: - red -Foto: , Kristýna Svobodová

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ