Vědci chtějí kamerami zachytit podobu archeologických památek Blízkého východu s pomocí technologie 3D, která detailně zmapuje stavby i objekty. Archeologové doufají, že s pomocí takových snímků budou moci zrekonstruovat památky, které ničí islámští radikálové. Podle britského listu The Times mají být do projektu zapojeni dobrovolníci a pracovat budou v Iráku, Libanonu, Íránu, Jemenu a Turecku.
Cena projektu, za kterým stojí oxfordský ústav pro digitální archeologii, se odhaduje na 3,1 milionu dolarů (téměř 75 milionů korun).
Britové reagují na destrukční činnost radikálů z organizace Islámský stát (IS), kteří boří starověké památky v Iráku a Sýrii. Nejnověji zničili v syrské Palmýře Baal-Šaminův chrám a poničili nejznámější z palmýrských památek - Belův chrám. V neděli byly zveřejněny satelitní snímky, z nichž je patrné, že Baal-Šaminův chrám je v troskách.
"Palmýra se rychle stává symbolem kulturního ikonoklasmu IS. Umožní-li se IS, aby smazal minulost a přepsal historii Blízkého východu, která je určující pro obecnou estetiku a politické vnímání, pak všichni utrpíme nákladnou a nezvratnou porážku. Existuje ale naděje. Zachytíme-li svou minulost digitální technologií, dostane se navždy z dosahu vandalů a teroristů," uvedl ředitel oxfordského ústavu Roger Michel.
Syrská Palmýra je na seznamu světového dědictví UNESCO a šéfka této organizace Irina Bokovová řekla, že bojovníci IS jsou zapojeni "do brutálního a systematického ničení" starobylých památek, které je nejhorší od druhé světové války.
Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) minulý týden upozornil americké obchodníky s historickými cennostmi, aby byli při nákupu objektů z Blízkého východu obezřetní. Jsou už známy případy, kdy se v nabídce objevily artefakty ukradené islamisty v Sýrii a Iráku.
Vědci chtějí získat 3D záznamy památek, aby je bylo možné obnovit
Věda a technika
1. 9. 2015 06:05Jde o reakci na destrukční činnost radikálů z organizace Islámský stát.
Autor: ČTK Foto: ČTK
Další čtení
Zrychlete svoji práci a načítání her s úložištěm od Samsungu
Věda a technika
14. 1. 2025
Studenti z VUT Brno mají podporu ESA v přípravě mise zkoumající sinice
Věda a technika
13. 1. 2025
MSI na veletrhu CES 2025 představuje novou řadu notebooků s grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 50
Věda a technika
10. 1. 2025