Google chystá novou komunikační službu Wave, která je určena pro vzájemnou spolupráci v reálném čase s využitím multimédií a možností webu 2.0. Měli jsme možnost vyzkoušet, co nového přináší.
Služba Wave byla poprvé světu představena 28. května 2009 na konferenci Google I/O. Koncem září ji Google v rámci pilotního provozu zpřístupnil vybraným uživatelům, kteří si zažádali o přístup nebo byli k testování pozváni. Kdy dojde ke spuštění finální verze, není ještě v tuto chvíli jasné, pravděpodobně se tak stane až v příštím roce.
Vše v jednom
Google Wave je v prvé řadě komunikační platforma, kterou lze charakterizovat coby kombinaci několika typů internetových služeb. Svým pojetím se přibližuje sociálním sítím, neboť komunikace probíhá v rámci tzv. vlny (odtud pochází název celé služby), do níž mají přístup pouze přizvané osoby z kontaktního listu.
Vlny lze také využít k posílání zpráv mezi dvěma uživateli, což má proti e-mailu výhodu v tom, že jsou zprávy řazeny strukturovaně v rámci jedné konverzace, nikoli každá odpověď zvlášť jako v běžné schránce. Protože komunikace může probíhat i v reálném čase, lze službu používat coby IM klienta. Vytvářet lze rovněž statusy a zároveň je možné pozorovat, kdo se v tuto chvíli nachází on-line.
Google Wave funguje na principu wiki, uživatelům je tedy v rámci vln umožněno přidávat a měnit stávající obsah. Kdo zrovna stránku edituje, lze poznat podle barevných popisků jmen.
Klíčovým prvkem služby je sdílení obsahu. Každý účastník vlny může vložit komentář kdekoli ve zprávě, upravit obsah, přidat fotografie, videa, mapy nebo přílohu libovolného formátu. Připojování příloh probíhá velmi jednoduše - lze ho totiž uskutečnit pouhým přetažením z plochy počítače. Přidání dalších účastníků k vlně lze realizovat kdykoli, přičemž aby se nikdo v rámci komunikace neztratil, je možné její průběh vždy přehrát tlačítkem Playback.
Prostředí
Uživatelské rozhraní je rozděleno do několika částí. V levém sloupci nalezneme navigační panel a kontakty, uprostřed se nachází chronologický výpis konverzací a vpravo je náhledové okno, v němž se rovněž vytváří obsah. Pro větší přehlednost lze zakládat nové adresáře a do nich jednotlivé vlny přesouvat. K dispozici je také filtr, který umí například znázornit pouze konverzace podle zvoleného uživatele.
Samozřejmě nechybí ani políčko vyhledávání, jehož výsledky lze ukládat. Každou vlnu je možné navíc označit klíčovým slovem, aby hledání bylo snazší. Na přehlednosti přidává také možnost exportovat všechny obrázky do nové vlny a pak je prohlížet jako prezentaci.
Rozšíření
Protože je Google Wave otevřená platforma, počítá se s jejím postupným rozšiřováním prostřednictvím webových aplikací, které lze do systému nainstalovat a následně pak používat ve vlnách. Potřebujete si s někým dohodnout místo schůzky nebo dotyčnému ukázat, jak se tam dostane? Stačí nainstalovat Map Gadget, díky němuž vložíte do dokumentu mapovou aplikaci a v ní pak vytvoříte ukázkovou trasu.
Rozšíření existuje v současné době pouze hrstka - kromě zmíněných map ještě hra Sudoku, konference, videochat, předpověď počasí a anketa. K dispozici je už nějakou dobu vývojářské prostředí, takže lze očekávat, že nové aplikace budou rychlým tempem přibývat.
ČTĚTE TAKÉ: Google zprovoznil prohlídku pražských ulic a dálnice D1
Budoucnost
Google Wave může najít uplatnění nejen mezi běžnými uživateli, ale i ve firemní sféře, třeba při práci na různých projektech. Rovněž může být užitečným nástrojem pro integraci nejrůznějších dat. V každém případě se jedná o velmi zajímavý počin, který v budoucnu výraznou měrou může ovlivnit chování lidí na internetu, tak jako se to povedlo jiným Web 2.0 službám.
Foto: autor, Google