Evropský teleskop Herschel, zaparkovaný 1,5 milionu kilometrů od Země, objevil v mlhovině Orion řadu chemických látek důležitých pro existenci života. Neznamená to však, že v Orionu život skutečně existuje. Na to je mlhovina příliš bouřlivá.
Mlhovina Orion leží v naší galaxii ve vzdálenosti asi 1600 světelných let od Země. Z obrovských oblaků plynu a prachu v ní vznikají nové hvězdy. Analýzou spektra zachyceného infračerveného záření v ní astronomové odhalili přítomnost celé řady anorganických i jednoduchých organických látek, z nichž mohou vznikat složitější organické molekuly.
Infračervené záření z Orionu přineslo například důkazy o přítomnosti vody, oxidu uhelnatého, formaldehydu, metanolu, dimetyléteru, kyseliny kyanovodíkové nebo oxidu siřičitého.
ČTĚTE TAKÉ: Rok 2009 ve vesmíru: více přístrojů více vidí
Teleskop Herschel byl vypuštěn loni v květnu. Váží 3,4 tuny a na délku měří 7,5 metru. Jeho zrcadlo o průměru 3,5 metru je o polovinu větší než zrcadlo Hubbleova teleskopu a zachytí dvacetkrát více záření než předchozí infračervené teleskopy. Zaměřuje se především na chladné objekty, které jsou pro běžné teleskopy obtížně pozorovatelné, například právě na oblaka prachu a plynu.
Foto: ESA, ESA/NASA/JPL-Caltech