Až tři následující generace těch, kteří přežili holocaust, jsou stále poznamenány. Vědci našli u těchto rodin známky poškozeného duševního zdraví, čímž se potvrzuje hypotéza, že prostředí, ve kterém žijeme, může ovlivnit geny našich potomků. Informoval o tom server Daily Mail.
Studie, kterou vědci prezentovali na setkání Evropské akademie v Oslu, se zúčastnilo 56 lidí ve věku 79 a 80 let, přičemž polovinu z nich tvořili přeživší holocaustu.
Výsledky ukázaly, že u přeživších se vyskytuje mnohem méně šedé hmoty nebo neuronů v oblastech mozku, jež jsou odpovědné za stres, paměť, motivaci, emoce, učení a chování.
A podobně to má být také u dalších generací. "První výsledky ukazují, že tomu tak je i v případě dětí od přeživších," potvrdil vedoucí autor studie, profesor neurologie z Masarykovy univerzity v Brně Ivan Rektor. Na základě dalších nálezů možná bude podle Rektora potomkům nabídnuta terapie, která by jim měla pomoci lépe se vyrovnat s emocionálním traumatem, který "zdědili".
V další fázi výzkumu by se měli vědci zabývat stresovou odolností a posttraumatickým růstem a měli by dojít k definitivnímu závěru ohledně toho, zdali je přenos na potomky založen na behaviorálních, psychologických, nebo genetických faktorech.
O startu svého výzkumu se Rektor rozpovídal už v listopadu minulého roku pro Radio Wave.