Tři nosorožci ze Dvora Králové se <span>zabydlují v Tanzanii</span>

Věda a technika
25. 6. 2009 08:00
Nosorožci si zvykají na nové prostředí.
Nosorožci si zvykají na nové prostředí.

Nosorožci si zvykají na nové prostředí.Tři nosorožci dvourozí ze Zoologické zahrady Dvůr Králové nad Labem se už přes tři týdny úspěšně zabydlují ve svém novém domově, v rezervaci Mkomazi na severu Tanzanie. Zoo nosorožce do Afriky odeslala koncem května v rámci záchranného chovu těchto ohrožených zvířat. Po transportu zůstalo ve Dvoru Králové třináct nosorožců dvourohých.

Zatím jsou nosorožci z Česka umístěni v ohrazených výbězích, kde pod dohledem ošetřovatelů podstupují aklimatizaci. V nejbližších dnech by měli být vypuštěni do větších výběhů. K ostatním zvířatům v rezervaci se připojí až po delší době, uvedl zoolog dvorské zoo Martin Smrček.

Do Tanzanie zoo poslala dva samce a jednu samičku. Nejstarší je v září 2004 narozená samice Deborah. Sameček Jamie se narodil v lednu 2006 a nejmladší samec Jabu přišel na svět v únoru 2007. Jde o nepříbuzná zvířata, která významně zvýší genetickou rozmanitost skupiny v Mkomazi. Všichni tři mladí nosorožci jsou již čtvrtou generací nosorožců narozenou v královédvorské zoo.

ČTĚTE TAKÉ: Dvorská zoo posílá do Tanzanie tři nosorožce dvourohé

Vlastní transport mohutných zvířat se obešel bez komplikací. Tři bedny se zvířaty nejprve putovaly do nizozemského Amsterdamu, odkud je do Tanzanie přepravil nákladní letoun Boeing 747. Výdaje na přesun zvířat přesáhly 70 tisíc amerických dolarů (1,3 milionu korun). Uhradila je nizozemská společnost Suzuki Rhino Club of Netherlands, která je hlavním sponzorem záchranného centra nosorožců v Mkomazi.

Jeden z dvorských nosorožců krátce po příletu do Afriky.Na pokraji vyhubení

Mladí nosorožci doplní časem stávajících devět nosorožců chovaných v Mkomazi. První čtyři jedinci, dva samci a dvě samice, tam byli dovezeni v roce 1997 z Jihoafrické republiky, další čtyři v roce 2001. Reprodukce začala v roce 2005 a do roku 2008 se narodila čtyři mláďata. Bohužel dvě z nich a jeden starý nosorožec postupně uhynuli. Cílem rezervace Mkomazi je zvýšit počet držených zvířat na patnáct jedinců.

Nosorožec dvourohý býval v Africe ještě v první polovině minulého století běžným savcem. Nekontrolovaný lov a sháňka po jeho hlavní ozdobě - dlouhém rohu - přivedly toto mohutné zvíře na pokraj vyhubení. Savany rovníkové Afriky obývají poslední nosorožci v nejpřísněji chráněných rezervacích a jen pomalu se jejich počty zvyšují. Celkový počet volně žijících nosorožců dvourohých se odhaduje na 3000 kusů.

Foto: ČTK
Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ